Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Janusz Cieszyński

7 stycznia wystawiono ponad 1,6 mln e-recept

MedExpress Team

Martyna Chmielewska

Opublikowano 8 stycznia 2020 11:52

7 stycznia wystawiono ponad 1,6 mln e-recept - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Liczba realizowanych w aptekach e-recept przekroczyła liczbę recept realizowanych w postaci papierowej - powiedział Medexpressowi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Martyna Chmielewska: Od 8 stycznia większość recept powinna być wystawiana wyłącznie w formie elektronicznej. Co to oznacza dla pacjentów?

Janusz Cieszyńki: W gabinetach polskich lekarzy będzie można otrzymać receptę w wersji elektronicznej. Oznacza to, że recepta trafi do pacjenta w postaci sms-a albo emaila. Można będzie ją otrzymać także poprzez skorzystanie a aplikacji mobilnej e-obywatel. Jeśli ktoś chce, to może skorzystać z wydruku informacyjnego. Wygląda on jak zwykła recepta, ale ma też swój obraz zapisany w systemie informacyjnym.

M.Ch.: Jakie nadzieje wiąże Pan w związku z wprowadzeniem e-recepty?

J.C.: E-recepta oznacza więcej wygody dla pacjenta. Lekarz otrzyma informację na temat tego, jakie leki zostały przepisane pacjentowi.

M.Ch.: Ilu lekarzy do końca ubiegłego roku wystawiło chociaż jedną e-receptę?

J.C.: Do końca ubiegłego roku 81 tys. lekarzy wystawiło chociaż jedną e-receptę. Najstarszy miał ponad 90 lat, zaś najmłodszy 24 lata.

M.Ch.: Ile e-recept wystawiono 7 stycznia?

J.C.: Wczoraj wystawiono ponad 1,6 milionów e-recept. Szkolenia z e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta przeszło 60 tys. osób w 650 miastach.
Liczba realizowanych w aptekach e-recept przekroczyła liczbę recept realizowanych w postaci papierowej.

M.Ch.: Ile placówek jest dziś gotowych do wystawienia e-recepty?

J.C.: Liczba wystawionych e-recept wzrasta. Tak jak wspomniałem do 7 stycznia wystawiono ponad 1,6 mln e-recept. Natomiast przed Nowym Rokiem wystawiano około 1,2 mln e-recept w ciągu dnia. Podmioty lecznicze, które wystawiły 99 proc. recept w 2019 roku są w systemie e-zdrowie (P1).

M.Ch.: Jak sobie radzą z wystawieniem e-recept szpitale i POZ?

J.C.: Najwięcej e-recept zawsze wystawiały placówki lekarzy rodzinnych. Jestem przekonany, że szpitale, które są zinformatyzowane i muszą na bieżąco rozliczać się z NFZ będą w stanie sprostać temu wyzwaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie, prowadzimy liczne szkolenia. Jestem przekonany, że każdy kto chciał tę funkcjonalność wdrożyć mógł to zrobić.

M.Ch.: Czy będą kary dla lekarzy?

J.C.: Kary nie dotyczą lekarzy, tylko placówek, które mają umowę z NFZ. Jeśli ktoś nie wykona prostego kroku, polegającego na wygenerowaniu certyfikatu, czyli dokumentu, który jest niezbędny do bezpiecznego komunikowania się z naszym systemem, to wtedy w przypadku formalnych uchybień w umowach z NFZ są przewidziane konsekwencje finansowe.

M.Ch.: Czy wszystkie apteki realizują e-recepty?

J.C.: Wszystkie apteki realizują e-recepty od stycznia 2019 roku.

M.Ch.: Czy farmaceuci zgłaszają problemy dotyczące wystawiania e-recept?

J.C.: Na bieżąco obserwujemy wszystkie zgłoszenia, które otrzymujemy od lekarzy i farmaceutów. Jak przy każdym systemie, który obsługuje kilka milionów operacji każdego dnia zdarzają się pewne niedociągnięcia, jakieś problemy. One często występują nie tylko po stronie MZ , ale też po stronie aplikacji, które działają w gabinetach i aptekach. Na bieżąco udzielamy wsparcia, wyjaśniamy problemy. Jesteśmy przekonani że z każdym dniem system będzie coraz lepiej funkcjonował.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.