Podsumowanie 2018 r.

Alina Niewiadomska: 2018 rok był trudnym rokiem dla diagnostów laboratoryjnych

Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2018, 14:33

Alina Niewiadomska
Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2018, 14:33

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych:

2018 rok był trudnym rokiem dla diagnostów laboratoryjnych. Czujemy się pomijani i dyskryminowani przez Ministerstwo Zdrowia. Zawód diagnosty jest zawodem medycznym, zawodem zaufania publicznego i tak jak inne zawody medyczne chcielibyśmy być doceniani i godnie zarabiać. Tymczasem w tej chwili średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto. Stąd wiele młodych osób - dobrze wykształconych absolwentów medycyny laboratoryjnej nie podejmuje pracy w zawodzie.

Diagności laboratoryjni to specjaliści z wykształceniem medycznym, którzy kończą trudne studia na kierunkach medycyny laboratoryjnej uniwersytetów medycznych, wykonują odpowiedzialną pracę, dlatego tak jak inne zawody medyczne chcemy godnie zarabiać. Liczymy, że nowy rok przyniesie zmiany i poprawę naszej sytuacji zawodowej i finansowej.

Nadal liczymy, wręcz jesteśmy przekonani, że w nadchodzącym roku wprowadzona zostanie ustawa o medycynie laboratoryjnej. Obecne obowiązujące regulacje prawne zostały przyjęte w 2001 roku, przez ten czas znacząco zmieniła się medycyna laboratoryjna. Wierzymy, że Ministerstwo Zdrowia dotrzyma słowa i ustawa jak najszybciej zacznie obowiązywać. Jest to priorytet nowej Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych na przyszły rok.

W najbliższym czasie skoncentrujemy się również na:

  • dążeniu do bezpłatnych specjalizacji dla diagnostów na wzór lekarzy, za których specjalizację płaci państwo
  • rozwiązaniu problemu płatnych urlopów szkoleniowych
  • przygotowaniu aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy, czyli m. in.: rozporządzeń o obciążeniach pracą w poszczególnych profilach laboratoriów i normach zatrudnienia, uzyskiwania tytułu specjalistów przez diagnostów laboratoryjnych, a także zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu.
  • zmianach w rozporządzeniu o ciągłym szkoleniu diagnostów laboratoryjnych

Koniec 2018 r. był czasem dużych zmian dla diagnostów laboratoryjnych. Podczas V Krajowego Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych wybrano nowe władze w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych. Chcemy działać na rzecz całego środowiska i dążyć do integracji środowiska niezależnie od miejsca pracy i pracodawcy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych / diagności laboratoryjni / KRDL / Alina Niewiadomska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31