Andrzej Duda: matury w planowanym terminie

O sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19 rozmawiano w piątek podczas posiedzenia Rady Gabinetowej pod przewodnictwem Prezydenta Andrzeja Dudy.
Medexpress 2021-04-11 10:29

Po posiedzeniu prezydent powiedział, że zdecydował się na zwołanie Rady Gabinetowej, ponieważ jesteśmy w momencie specyficznym. - Z jednej strony – gdy walczymy z pandemią koronawirusa i mamy rzeczywiście bardzo wysokie liczby osób, które zostają zakażone koronawirusem. Ale z drugiej strony: jesteśmy także na etapie rozpędzającego się programu szczepień przeciw koronawirusowi, który – mam nadzieję – doprowadzi nas w efekcie do pokonania pandemii koronawirusa. A po trzecie, jesteśmy w specyficznym momencie, dlatego że jesteśmy tuż po Świętach Wielkanocnych, które przez wielu były postrzegane jako moment, który może doprowadzić do kryzysu – poprzez przemieszczanie się osób na terenie kraju, poprzez spotkania, które zwyczajowo odbywają się w okresie świątecznym – do znaczącego wzrostu zakażeń, który może zagrozić stabilności opieki medycznej, stabilności systemu polskiej służby zdrowia, a w efekcie doprowadzić do tego, że ograniczone będą możliwości niesienia pomocy z wielu przyczyn - mówił.

– Bardzo proszę, aby nie lekceważyć sytuacji, w której podejrzewają Państwo, że mogą być chorzy na COVID-19 – apelował Prezydent po zakończeniu spotkania. Jak dodał, Polska ma w tej chwili rezerwy zarówno miejsc w szpitalach, jak i respiratorów do tego, aby pomocy udzielić.

Podkreślił też, że pomoc dla branż, które zostały dotknięte kryzysem zostanie utrzymana w czasie, kiedy to będzie niezbędne. – Mam nadzieję, że większość z tych firm po ustąpieniu pandemii będzie mogła wracać do swojego funkcjonowania – powiedział.

Prezydent poinformował, że w planowanym terminie odbędą się egzaminy maturalne. Rozpoczną się 4 maja i będą trwały ponad 20 dni. Powiedział też, że poważnie rozważany jest powrót jak największej liczby uczniów do szkół, którzy uczyć się by mieli w formie hybrydowej.

Wzięli w nim udział – poza prezydentem oraz członkami Rady Ministrów – także Grażyna Ignaczak-Bandych, szef KPRP, Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Soloch, szef BBN oraz Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w KPRP.

Rada Gabinetowa jest organem konstytucyjnym. Może być zwoływana w sprawach szczególnej wagi, w szczególności dotyczących polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa państwa. Radę Gabinetową tworzą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkowie Rady Ministrów w konstytucyjnym składzie. Radzie przewodniczy Prezydent RP.

Źródło: Prezydent.pl

PDF

Zobacz także