Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Andrzej Sośnierz krytykuje ustawę o sieci szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lutego 2017 10:40

Andrzej Sośnierz krytykuje ustawę o sieci szpitali  - Obrazek nagłówka
Czarne chmury na ustawą o sieci szpitali.

- Ustawa o sieci szpitali powinna trafić do kosza, bo na pewno nie poprawi sytuacji pacjentów - powiedział w RMF FM Andrzej Sośnierz poseł PiS, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

To kolejny krytyczny głos w sprawie ustawy o sieci szpitali. Przeciwko są lekarze, dyrektorzy prywatnych i publicznych szpitali, eksperci.

- Czeka nas wielki chaos. Zawsze byłam zwolennikiem sieci, ale sieci specjalistycznej, dotowanej przez rząd z miejscem na innowacje, nowe badania, gdzie pozostałe szpitale musiałyby się odnaleźć w przestrzeni socjalnej, gdyż nasza ochrona zdrowia jest socjalna. Dałoby się to zrobić ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. System sieci powinien być wprowadzony z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej dwuletnim, żebyśmy mogli do tych wszystkich zmian się przygotować. Politycy nie powinni się brać za politykę ochrony zdrowia, gdyż nie znają oni realiów jej funkcjonowania. Politycy znają telefon do przyjaciela, do dyrektora szpitala czy innej osoby, która umożliwia im wejście do tego systemu na całkowicie innych zasadach. Apeluję: ustawcie się do zwykłej kolejki do szpitala, poczekajcie na operację kilka lat, a wtedy będziemy rozmawiać o ochronie zdrowia na równych prawach – mówi Dorota Gałczyńska-Zych dyrektorka Szpitala Bielańskiego.

– Projekt ustawy eliminuje najbezpieczniejsze dla pacjentów i najbardziej efektywne kosztowo procedury jednodniowe, a także szpitale monospecjalistyczne wykonujące wyłącznie zabiegi planowe. Szpitale jednoprofilowe nie mieszczą się bowiem w sieci, a dodatkowo na kontraktowanie ich usług zostanie bardzo niewiele pieniędzy, zwłaszcza że ustalone przez Ministerstwo Zdrowia kryteria wyboru ofert zdecydowanie ograniczają szanse tych podmiotów na kontrakt. I to nie dlatego, że nie są one w stanie konkurować jakością i dostępnością z placówkami publicznymi. Dzisiaj pacjenci mają wybór pomiędzy mniejszym podmiotem blisko miejsca zamieszkania a dużym ośrodkiem specjalistycznym. Ta ustawa ten wybór w zasadzie likwiduje – tłumaczy Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP i prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.

- Idea budowania sieci szpitali jest ważna i potrzebna, jednak uważamy, że wprowadzenie tak poważnych zmian może się odbyć jedynie po dogłębnej analizie konsekwencji ich wdrożenia, a także po konsultacjach społecznych. Niestety, postrzegamy proponowaną ustawę jako wielkie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia, na którą nie ma akceptacji społecznej. Dodatkowo, ustawa nie gwarantuje poprawy jakości świadczeń, a poprzez eliminację możliwości leczenia w trybie planowym i jednodniowym wygeneruje dużo droższe świadczenia dla płatnika – mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

- Lekarze stracą miejsca pracy. Mamy w Polsce problem kadrowy i adwersarze powiedzą przecież, że lekarze znajdą pracę w innym miejscu. Tak, ale w wielu miejscach, które ulegną likwidacji, pracują zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Jeżeli to ulegnie rozproszeniu, a tak się na pewno stanie, to zbudowanie zespołu zgranego i dobrze funkcjonującego potrwa. Nikt tak dokładnie nie określił celu wykonywania tej rewolucji. Wszyscy się domyślamy, że tak naprawdę chodziło o to, by zredukować liczbę funkcjonujących szpitali - mówił w rozmowie z Medexpressem Maciej Hamankiewicz prezes NRL.

Podobne artykuły

FKR_ (1093) Andrzej Sosnierz
Felieton

Reforma, ale dla kogo?

6 czerwca 2022
FKR_ (1093) Andrzej Sosnierz
Felieton

Czasy wiedzy i rozumu

28 stycznia 2022
FKR_ (1093) Andrzej Sosnierz
20 kwietnia 2021
FKR_ (1093) Andrzej Sosnierz

Krótkie Vademecum

17 lutego 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także