Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Anestezjolodzy będą protestować?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 września 2016 10:29

Anestezjolodzy będą protestować? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Związek Zawodowy Anestezjologów wzywa do...

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wzywa swoich członków do aktywnego uczestnictwa w wspólnej manifestacji zawodów medycznych, która odbędzie się w Warszawie w dniu 24 września 2016  r. i wyraża poparcie dla postulatów Porozumienia Zawodów Medycznych w szczególności dotyczących wzrostu nakładów na publiczną ochronę zdrowia, poprawy dostępności pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zapewnienia godnych warunków pracy i płacy personelu medycznego. 

ZG ZZA ocenia jako całkowicie niewiarygodne deklaracje ministra zdrowia dotyczące gotowości do naprawy systemu ochrony zdrowia a w szczególności wzrostu jego finansowania ze środków publicznych.

Konstanty Radziwiłł w 2016 roku  podjął następujące działania oraz zapowiedział nowe rozwiązania   mające na celu faktyczne zmniejszenie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej : 
•    opublikował Mapy Potrzeb Zdrowotnych w których jednoznacznie przewiduje się  likwidacje wielu oddziałów szpitalnych w przyszłym roku w tym prawdopodobnie oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii 
•    zmniejszył drastycznie wycenę wielu procedur zabiegowych w szczególności dotyczących ortopedii i chirurgii naczyniowej w ramach których udzielane są świadczenia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii
•    zapowiedział z dniem 30 czerwca 2017 r. likwidacje umów zawartych przez NFZ z wszystkimi  poradniami specjalistycznymi w tym poradniami leczenia bólu 
•    przedstawił projekt wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych przewidujący, że  minimalne wynagrodzenia lekarza specjalisty wyniesie w 2022 roku 3,5 tysiąca złotych netto
•    przedstawił propozycje tzw. budżetowania szpitali w którym nie przewiduje się nielimitowanego finansowania  świadczeń i procedur ratujących  życie  co obniży bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia leczonych w ramach oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii.
 
Związek Zawodowy Anestezjologów wielokrotnie zwracał się do obecnego ministra zdrowia o wypracowanie wspólnych rozwiązań mających na celu zapewnienie zwiększenia  bezpieczeństwa pacjentów poddanych zabiegom medycznym oraz leczonych w oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Brak woli współpracy ministra zdrowia ze środowiskiem anestezjologów w ramach powołanej kilka lat temu Rady do spraw Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest niezrozumiały zwłaszcza w kontekście zaplanowanych zmian. 

Źródło: Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.