Przegląd prasy: Antybiotyki jak cukierki

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o nadużywaniu antybiotyków przez Polaków, o odmowie leczenia dzieci nieszczepionych oraz o tym jakie zmiany w zakresie opieki zdrowotnej planowane są w szkolnictwie.
Paweł Grzybowski 2017-08-03 07:00

Antybiotyki jak cukierki

Co dziesiąty Polak sięga po antybiotyki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego antybiotykooporności. To trzykrotnie więcej niż jeszcze 5 lat temu. W tym niechlubnym rekordzie wyprzedza nas w Europie już tylko Grecja, Rumunia, Cypr i Bułgaria.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

75+ na dużym plusie

Blisko 1,1 mln seniorów skorzystało w czerwcu z dopłat do leków dla osób wieku powyżej 75 roku życia. To rekord, bowiem dotychczas korzystało z niego ok. 300 tysięcy osób mniej. Rekord padł również, jeśli chodzi o środki wydane w ramach programu – tylko w czerwcu wydano na ten cel 42,7 mln zł, czyli o 9 mln więcej niż miesiąc wcześniej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieszczepione – nieleczone

Medycy coraz częściej odmawiają leczenia dzieciom niezaszczepionym. Zainterweniowało w tej sprawie Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Odmowy dotyczyły miedzy innymi szczepień z uwagi na brak szczepień wcześniejszych. RPP przyznaje, że to łamanie praw pacjenta a dziecko nie może odpowiadać za konflikt między rodzicem a lekarzem. Rodzicom, którzy nie poddają dziecka szczepieniom obowiązkowym, grozi ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Źródło: Rzeczpospolita

Dusznica poza katalogiem

Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza usunąć niestabilną dusznicę piersiową z katalogu świadczeń nielimitowanych. Taka propozycja pojawiła się w projekcie zarządzenia prezesa NFZ, który trafił do konsultacji publicznych. Jak jednak przestrzega Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, schorzenie to, będące w istocie ostatnim etapem przed zawałem, powinno być traktowane jak ostry zespół wieńcowy a tym samym nie powinno podlegać limitom.

Źródło: Rzeczpospolita

Nauczyciel jak lekarz

Wychowawcy i nauczyciele przejdą szkolenia z opieki nad uczeniem z chorobą przewlekłą. Takie założenia znajdują w projekcie ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży szkolnej. Nauczyciele zostaną przeszkoleni między innymi z zakresu podawania leków i pomocy uczniom przewlekle chorym. To kolejna, obok przywrócenia gabinetów lekarskich i stomatologicznych, zmiana dotycząca opieki zdrowotnej w szkolnictwie.

Źródło: Rzeczpospolita

Szansa dla chorych na rzadkie, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

FDA przyznała status leku sierocego opracowanemu przez firmę Sirnaomics eksperymentalnemu preparatowi STP705. Lek ten został opracowany z myślą o chorych na rzadkie autoimmunologiczne schorzenie, jakim jest pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC). Choroba ta wystepuje z częstością ok. 13,6 / 100 tys., najczęściej u mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia. Do jej powikłań należą m.in. marskość i niewydolność wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy, rak dróg żółciowych, a także trzustki i jelita grubego.

Źródło: www.prnewswire.com

PDF

Zobacz także