Antykoncepcja doustna może zwiększać ryzyko napadów padaczki

Tomasz Kobosz

Opublikowano 02 kwietnia 2016, 13:10

Fot. Thinkstock/Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 02 kwietnia 2016, 13:10

Zdaniem autorów badania jest nią etynyloestradiol. Zastępuje on fizjologiczne estrogeny, których synteza jest hamowana w rezultacie stosowania antykoncepcji doustnej. Etynyloestradiol jest pochodną naturalnego estradiolu i nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym.

– Zainspirowały nas wcześniej publikowane badania prowadzone w populacji kobiet chorujących na epilepsję. Wynikało z nich, że panie, które przyjmują doustną antykoncepcję doświadczają napadów drgawkowych średnio 4,5 razy częściej w porównaniu do tych, które takich środków nie zażywają. Nie rozstrzygnięto jednak, który ze składników pigułek jest za to odpowiedzialny – mówi prof. D. Samba Reddy, główny autor badania.

Najnowszy eksperyment przeprowadzono na modelu zwierzęcym. Okazało się, że składnikiem tym jest etynyloestradiol. Co więcej – otrzymujące go zwierzęta nie tylko miały więcej ataków epilepsji, ale były to napady trudniejsze do opanowania.

Choć padaczka częściej dotyka mężczyzn, kobiety chorują na nią ciężej. Doświadczają większej liczby napadów i słabiej reagują na leczenie.

– Wiadomo, że padaczkę trudniej jest kontrolować u kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową. Hormony związane z cyklem menstruacyjnym i ciążą mogą zwiększać podatność na napady. Pacjentki często zgłaszają nasilenie się częstości ataków na tydzień przed miesiączką – tłumaczy prof. Reddy.

Autorzy badania sugerują, aby chorujące na padaczkę kobiety w wieku rozrodczym skonsultowały się ze swoim neurologiem i ginekologiem w celu ewentualnej zmiany metody zapobiegania ciąży na taką, która nie obejmuje stosowania leków hormonalnych.

Źródła: „Epilepsy Research” / Futurity

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

etynyloestradiol / padaczka / antykoncepcja hormonalna / epilepsja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30