Antykoncepcja po polsku

Medexpress

Opublikowano 16 stycznia 2017, 18:00

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 16 stycznia 2017, 18:00

Choć wydawać mogłoby się, że tabletki antykoncepcyjne są środkiem powszechnie znanym, a Internet i gabinety lekarskie dostarczają wiedzy na temat ich poprawnego stosowania, wielu Polkom nadal brakuje podstawowych informacji o ich użytkowaniu.

Z tematyką wiedzy pacjentek stosujących antykoncepcję doustną postanowili się zmierzyć ginekolodzy uczestniczący w programie edukacyjnym „Antykoncepcja dla Ciebie”. Badanie wiedzy pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu. Danych do badania dostarczyli ginekolodzy, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015 r. do października 2016 r.

Większość kobiet, które wzięły udział w ostatniej edycji badania, wykazała się znajomością mechanizmu działania tabletki antykoncepcyjnej. Na pytanie o to, czy prawdą jest, że hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapobiegają zapłodnieniu, zagnieżdżeniu się zarodka bądź owulacji, ponad 91 proc. badanych Pań odpowiedziało poprawnie.

Jednak aż dla dwóch na pięć badanych Polek nie było jasne to, czy tabletki antykoncepcyjne zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (15,6% badanych nie wiedziało, czy to prawda, a 4,3 proc. kobiet udzieliło niepoprawnej odpowiedzi).

Regularność przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności tej metody. Tymczasem jedna na dziesięć użytkowniczek tej metody, które uczestniczyły w badaniu, nie wie o tym, że największa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zostanie zachowana, gdy zażywa się je każdego dnia o tej samej porze. Ponad jedna piąta z badanych pań nie posiadała wiedzy o tym, jak zachować się w przypadku pominięcia jednej dawki.

Aż cztery na dziesięć Polek objętych badaniem nie wiedziało, w jaki sposób inne przyjmowane przez nie preparaty mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji doustnej. 38,5 proc. kobiet biorących udział w badaniu nie wiedziało, czy skuteczność antykoncepcji zmienia się w przypadku stosowania m.in. leków uspokajających, przeciwpadaczkowych, antybiotyków i preparatów na bazie dziurawca, a 2,4 proc. z nich uznało, że nie jest to prawdą.

Lekarze badający wiedzę uczestniczek programu ocenili, że 53,2 proc. badanych Pań dysponuje wiedzą częściową o stosowanej przez nie metodzie antykoncepcji, a 40,6 proc. kobiet posiada pełną wiedzę w tym zakresie. Zdaniem lekarzy, 6,3 proc. uczestniczek badania nie posiadało odpowiedniej wiedzy o tabletkach antykoncepcyjnych.

Te badania pokazujące, że Polkom wciąż brakuje podstawowej wiedzy na temat prawidłowego stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej są spójne z tezami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG). Zdaniem lekarzy, jedna na dziesięć pacjentek, które stosują tabletki antykoncepcyjne, potrzebuje więcej wiedzy na temat korzystania z tego środka. W jaki sposób powinna ją uzyskać? Ważnym źródłem wiedzy pozostaje Internet - dla około 40 procent badanych pań oczekiwanym materiałem informacyjnym mógłby być poradnik lub strona www. Kluczowy jednak okazuje się kontakt z lekarzem. Ponad 60 procent badanych kobiet wskazało, że kontakt ze specjalistą jest najbardziej pożądanym źródłem wiedzy na temat poprawnego stosowania środków antykoncepcyjnych.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

antykoncepcja / seks / zapobieganie ciąży
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31