Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

AOTMiT: dobra wiadomość dla pacjentów onkologicznych

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 8 listopada 2016 14:07

AOTMiT: dobra wiadomość dla pacjentów onkologicznych - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O roli leczenia wspomagającego u chorych poddawanych chemioterapii mówi prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej.

AOTMiT wydała pozytywną rekomendację w sprawie objęcia refundacją produktu leczniczego Akynzeo stosowanego w profilaktyce nudności i wymiotów związanych z terapią przeciwnowotworową. O ocenę decyzji Agencji poprosiliśmy prof. Macieja Krzakowskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej.

Uważam, że decyzja AOTMiT jest bardzo korzystna dla pacjentów i systemu. Preparat Akynzeo łączy dwa leki. Jednym z leków jest netupitant – inhibitor receptora NK1, a drugi to palonosetron –  inhibitor receptora 5HT3 (tzw. receptora serotoninowego). Oba receptory uczestniczą w powstawaniu nudności i wymiotów typu wczesnego (pierwsza doba po chemioterapii) oraz odpowiadają w dużym stopniu za dolegliwości typu późnego. W związku z tym oceniony pozytywnie preparat jest lekiem, który działa na oba rodzaje dolegliwości (nudności i wymioty w pierwszej i kolejnych dobach po chemioterapii). Umieszczenie obu leków w jednej postaci farmaceutycznej jest wartościowe, ponieważ zwiększa zgodność przyjmowania z zaleceniami. Nowy preparat stosuje się tylko w pierwszej dobie po chemioterapii i problem zapominania o przyjęciu leku lub opóźnienia zastosowania kolejnych dwóch dawek może być znacznie mniejszy. Nudności i wymioty typu późnego są bardzo poważnym problemem, ponieważ są gorzej kontrolowane przez dostępne w tej chwili metody niż dolegliwości występujące w pierwszej dobie. Dolegliwości typu późnego są również problemem, ponieważ występują u chorych znajdujących się już w domu poza ambulatorium lub szpitalem. Przeciwdziałanie wymiotom typu późnego jest istotne z uwagi na jakość życia chorych i ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych lub odwodnienia. Uważam, że decyzja AOTMiT jest bardzo słuszna pod względem ekonomicznym. Dotychczas dostępny w Polsce inhibitor receptora NK1 (aprepitant) powinien stosowany być przez 3 doby. Poza tym, w pierwszej dobie do aprepitantu powinno dodać się inhibitor 5HT3 (najczęściej – ondansetron). Niestety, w Polsce złą praktyką w wielu przypadkach było stosowanie ondansetronu również w następnych dobach. Stosowanie ondansetronu w kolejnych dniach po chemioterapii nie ma żadnego uzasadnienia naukowego i nie jest zalecane w celu zapobiegania nudnościom lub wymiotom typu późnego. Poza wartością kliniczną nowego preparatu istnieje zatem  również aspekt korzyści finansowych. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także