Bardzo brytyjskie wytyczne leczenia ostrego zapalenia zatok

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 pazdziernika 2017, 14:44

Fot. Thinkstock/Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 pazdziernika 2017, 14:44

W przeważającej większości przypadków ostrego zapalenia zatok antybiotyki nie powinny być stosowane – piszą specjaliści z brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (National Institute for Health and Care Excellence – NICE) w najnowszych wytycznych, opracowanych we współpracy z Public Health England (PHE).

Autorzy rekomendacji przypominają, że ostre zapalenie zatok ma najczęściej podłoże wirusowe [rinowirusy, koronawirusy, wirusy grypy, adenowirusy, wirusy paragrypy i inne - przyp. red.], a objawy zwykle ustępują samoistnie w ciągu 2-3 tygodni.

Wytyczne sugerują lekarzom, aby doradzali chorym z ostrym zapaleniem zatok jedynie łagodzenie dolegliwości bólowych. Jak? Za pomocą paracetamolu.

Stosowanie doustnych środków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok (zawierających pseudoefedrynę lub fenylefrynę) ma wątpliwą wartość, brak bowiem dowodów na skuteczność takiego postępowania – wynika z wytycznych NICE.

Chorym należy wyjaśnić, że objawy nie miną z dnia na dzień, jednocześnie uczulając ich, by pojawili się w gabinecie ponownie, jeśli dolegliwości się nasilą lub nie ustąpią w ciągu 3 tygodni.

- Antybiotykooporność jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia publicznego, dlatego musimy podjąć wspólne wysiłki walki z tym zjawiskiem – apeluje prof. Gillian Leng, wiceszef NICE. – Nasze nowe wytyczne pomogą lekarzom stosować antybiotyki skutecznie i tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.

Z opublikowanego na łamach BMJ w 2014 roku badania autorstwa naukowców z King's College London wynika tymczasem, że brytyjscy GP przepisują antybiotyki 91 proc. pacjentów zgłaszających się z ostrym zapaleniem zatok.

Źródło: NICE

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

zapalenie zatok
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30