Beata Szydło zaprosiła rezydentów do dialogu

Zdj. Agencja Gazeta
W czwartek 31 sierpnia odbędzie się spotkanie negocjacyjne Porozumienia Rezydentów OZZL z ministrem Konstantym Radziwiłłem i przedstawicielami premier Beaty Szydło.
Paweł Grzybowski 2017-08-30 08:28

Na prośbę Zarządu Porozumienia Rezydentów w czwartek o godzinie 15 w Centrum Dialogu Społecznego odbędzie się spotkanie negocjacyjne lekarzy rezydentów z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz przedstawicielem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Spotkanie jest konsekwencją listu, wystosowanego przez Porozumienie Rezydentów OZZL do premier Beaty Szydło, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

- W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 08.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, oczekiwana nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury, a także planowanym przez Porozumienie Rezydentów protestem głodowym, związanym ze złą sytuacją publicznej ochrony zdrowia i brakiem oczekiwanych, pozytywnych zmian w tym zakresie zwracamy się z prośbą o pilne spotkanie – czytamy w liście.

Podczas spotkania negocjowane mają być warunki podwyżek płac minimalnych dla lekarzy rezydentów oraz odstąpienia od protestu głodowego, zaplanowanego na 2.10.2017 roku.

Postulaty rezydentów są niezmienne.

- Zgodnie z zapowiedzią, w razie nie wydania stosownego rozporządzenia przez Ministra Zdrowia (do czego obliguje go uchwalenie ustawy "rządowej", a samo rozporządzenie jest prawnie podstawą ustalenia wysokości pensji lekarzy rezydentów) z wskaźnikiem wynagrodzenia w wysokości dwóch średnich krajowych dla lekarzy rezydentów do końca września - od 2 października młodzi lekarze rozpoczną protest głodowy - informuje Porozumienie Rezydentów OZZL - Biorąc pod uwagę powagę sytuacji niniejsze spotkanie i wypracowanie odpowiednich ustaleń dotyczących pensji lekarzy rezydentów i stosownego zapisu w rozporządzeniu Ministra Zdrowia jest niezwykle ważnym elementem dialogu, które może być ostatnią szansą na uniknięcie protestu – dodają rezydenci.

PDF

Zobacz także