Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
RCL

Będą zmiany ws. wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 sierpnia 2020 11:56

Będą zmiany ws. wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

W piątek na stronie RCL opublikowano nowelizację projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania obserwacji oraz sposobu finansowania obserwacji, a także warunków zabezpieczenia zakładów dla osób pozbawionych wolności. Poniżej zamieszczamy uzasadnienie projektu.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania obserwacji oraz sposobu finansowania obserwacji, a także warunków zabezpieczenia zakładów dla osób pozbawionych wolności stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 203 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 30, 413, 568 i 1086).

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 2 grudnia 2004 r. w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania obserwacji oraz sposobu finansowania obserwacji, a także warunków zabezpieczenia zakładów dla osób pozbawionych wolności (Dz. U. z 2019 r. poz. 1708) wymaga nowelizacji z uwagi na
znaczne przekroczenie liczby osób umieszczanych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Nowym zakładem do wykonywania obserwacji osób, w stosunku do których istnieje potrzeba wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego, w zakresie preferencji seksualnych będzie Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej
w Starogardzie Gdańskim, który zapewni odpowiednie wykonywanie obserwacji osób, w stosunku do których istnieje potrzeba wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego, w zakresie zaburzeń preferencji seksualnych.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia. Należy uznać, że wejście w życie przepisów rozporządzenia w tym terminie jest uzasadnione i konieczne z uwagi na sytuację, jaka powstała w związku ze stałym wzrostem liczby pacjentów kierowanych do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu. W chwili obecnej w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie na podstawie orzeczenia sądu o potrzebie
obserwacji w zakresie objętym załącznikiem nr 4 - nie przebywa żaden pacjent. Natomiast w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Stargardzie Gdańskim możliwe jest wykonywanie obserwacji sądowo-psychiatrycznych oraz wykonywanie środka
zabezpieczającego dla osób wymagających zakładu psychiatrycznego o maksymalnym stopniu zabezpieczenia, w tym w zakładanym terminie wejścia w życie projektowanych rozwiązań.

Projekt rozporządzenia nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia nie wymaga przedłożenia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.

Projekt rozporządzenia nie ma wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.

Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych i w związku z tym nie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597).

Brak jest możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do wydania rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także