Bez pielęgniarek nie ma szpitala. Jak dyrektorzy walczą o pracowników?

Medexpress

Opublikowano 11 maja 2018, 09:25

139393306 Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 11 maja 2018, 09:25

W Szczecinie, w ramach programu „Dom dla absolwenta”, pracownicy medycy mogą ubiegać się o darmowy wynajem mieszkań. Prezydent miasta Piotr Krzystek podpisał porozumienie z dyrektorami szczecińskich szpitali, w którym zadeklarował udostępnienie czternastu mieszkań absolwentom kierunków medycznych.

Program realizowany przy udziale Szczecińskiego TBS zakłada wynajęcie na preferencyjnych warunkach komfortowych i wykończonych „pod klucz” mieszkań absolwentom najbardziej poszukiwanych kierunków szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych oraz osobom zatrudnionym na terenie Szczecina w branżach uznanych przez miasto za kluczowe dla jego rozwoju.

W ramach programu absolwent otrzymuje wsparcie polegające na pokryciu przez Miasto połowy wkładu własnego (czyli ok. 25 tys. zł) wymaganego do wynajęcia mieszkania z zasobów Szczecińskiego TBS. Drugą część wpłaca pracodawca lub sam absolwent. Umowy najmu Szczecińskie TBS zawiera na okres od 3 do 6 lat z możliwością przedłużenia.

Jak powiedziała nam Sylwia Turkiewicz, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, zgodnie z założeniami programu „Dom dla absolwenta”, przy szczególnie istotnych dla rozwoju miasta dziedzinach zawodowych, prezydent może odstąpić od procedury wolnego naboru wniosków o najem lokalu w ramach programu i przyznać określoną pulę mieszkań absolwentom wskazanym przez pracodawcę lub grupę pracodawców prowadzących działalność na terenie Szczecina.

Tak się stało w przypadku Porozumienia, które Prezydent Piotr Krzystek podpisał z dyrektorami trzech szczecińskich szpitali w wyniku szeregu konsultacji ze środowiskiem medycznym i zapoznaniu się z potrzebami publicznych placówek służby zdrowia.

- Coraz więcej młodych lekarzy i pielęgniarek decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Miasto liczy, że dzięki programowi uda się zatrzymać ludzi związanych z branżą medyczną w Szczecinie i spowodować, że to właśnie w naszym mieście będą rozwijać swoją karierę zawodową - dodaje rzecznik.

Pierwsze mieszkanie trafiło w ręce Natalii Kamienieckiej, położnej z kliniki położnictwa i ginekologii Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie, która przyjechała do Szczecina z drugiego końca Polski.

Dyrektor szpitala Marcin Sygut nie ukrywa, że mieszkania to sposób na to, by przyciągnąć pielęgniarki i położne do pracy. Obecnie szpital ma 15 wakatów dla pielęgniarek i położnych.

Więcej informacji w regulaminie na stronie: www.domabsolwenta.szczecin.pl.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

położna / szpital / pielęgniarka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31