Bezdech sprzyja czerniakowi

Fot. Thinkstock/Getty Images
Od dawna wiadomo, że nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy i depresji. Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że przypadłość ta zwiększa też agresywność najgroźniejszego nowotworu skóry.
Tomasz Kobosz 2016-05-19 21:10

Zespół naukowców z 24 hiszpańskich szpitali uniwersyteckich należących do Spanish Sleep and Breathing Network przeprowadził badanie obejmujące 412 pacjentów z potwierdzonym czerniakiem złośliwym. Średnia wieku chorych wynosiła 55 lat.

Uczestników poddano badaniom w pracowni snu, w których określono czy i w jakim stopniu występuje u nich problem bezdechu sennego.

Okazało się, że u osób z najbardziej agresywnymi postaciami nowotworu bezdech senny występował częściej i był bardziej nasilony. Związek ten pozostał statystycznie istotny po wykluczeniu wpływu innych czynników, takich jak: płeć, wiek, masa ciała, BMI, typ karnacji oraz ekspozycja na promienie słoneczne.

Jak podkreślają autorzy, wyniki badania nie sugerują, że sam bezdech senny może powodować czerniaka, jednak w razie pojawienia się tego nowotworu, jego przebieg u osób z problemem bezdechu może być szybszy i cięższy, a szanse na wyleczenie – mniejsze.

Źródło: Medical Daily

PDF

Zobacz także