Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Bezobjawowe migotanie przedsionków groźniejsze niż objawowe?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 sierpnia 2017 00:14

Bezobjawowe migotanie przedsionków groźniejsze niż objawowe? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Prawdopodobieństwo udaru mózgu w wywiadzie u pacjentów z migotaniem przedsionków, u których nie obserwuje się objawów (lub są one skąpe), jest wyższe niż w przypadku chorych odczuwających symptomy tej arytmii – pokazują wyniki badania GLORIA™-AF.

Prawidłowość ta może wynikać z faktu, że diagnostyka u bezobjawowych pacjentów z migotaniem przedsionków zaczyna się później i trwa dłużej.

– Chorzy na migotanie przedsionków, u których nie wykryto choroby, obarczeni są ryzykiem udaru mózgu, mogącym doprowadzić do niepełnosprawności, zmiany stylu życia, a nawet zgonu. Wyniki badania GLORIA™-AF podkreślają istniejącą w obszarze zdrowia publicznego potrzebę wprowadzenia programów przesiewowych w kierunku wykrywania migotania przedsionków obejmujących populacje osób obarczonych wysokim ryzykiem, aby możliwe było wczesne przeprowadzenie diagnostyki i zapewnienie odpowiedniego leczenia przeciwzakrzepowego, a także podjęcie kroków w odniesieniu do czynników ryzyka w celu ograniczenia ryzyka udaru mózgu i zgonu – tłumaczy dr Steffen Christow, kardiolog i kierownik laboratorium elektrofizjologii w szpitalu Ingolstadt GmbH w Niemczech.

GLORIA™-AF to jedno z największych badań obserwacyjnych, w ramach którego zbierane są dane z rzeczywistej praktyki lekarskiej dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności i wyników długoterminowego stosowania leków przeciwzakrzepowych u chorych na migotanie przedsionków. W badaniu porównano cechy 6011 pacjentów z Europy Zachodniej. U 4119 (69%) chorych odnotowano występowanie niewielu objawów lub ich brak, a 1892 (31%) pacjentów zgłosiło występowanie objawów w czasie rozpoznania. W przypadku chorych bezobjawowych prawdopodobieństwo udaru mózgu w wywiadzie było dwukrotnie wyższe (14,7% vs. 6,0%).

Migotanie przedsionków jest najczęstszą utrzymującą się arytmią serca na świecie, a oczekuje się, że liczba przypadków w najbliższych latach wzrośnie. Ogółem chorzy z tym rozpoznaniem obarczeni są pięciokrotnie wyższym ryzykiem udaru mózgu. Każdego roku do udaru mózgu związanego z migotaniem przedsionków dochodzi u 3  milionów pacjentów.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

PFA
17 stycznia 2023
Dr-n-med-Marcin-Witkowski_Bialystok
Migotanie przedsionków

Sprytne sposoby na podstępną arytmię

25 marca 2022
Prof-Jaroslaw-Kazmierczak_
3 listopada 2020
Prof-Piotr-Kulakowski
Migotanie przedsionków

Ablacja coraz skuteczniejsza

27 maja 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także