Bezpieczeństwo lekowe: konieczna zmiana marży hurtowych na leki refundowane

Medexpress

Opublikowano 11 sierpnia 2022, 11:03

Medexpress

Opublikowano 11 sierpnia 2022, 11:03

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o problemach dotyczących braku leków i wyrobów medycznych w aptekach. O kłopotach informują pacjenci, farmaceuci, producenci leków oraz hurtownicy. - Mamy do czynienia z początkiem kryzysu lekowego, który może jeszcze bardziej się pogłębić, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki naprawcze. Hurtownie, które funkcjonują na niskiej marży od wielu lat, mogą zostać zmuszone do zmniejszenia częstotliwości dostaw do aptek nawet do 2-3 dni, co skutkowałoby pogorszeniem dostępności leków dla pacjentów - czytamy w komunikacie Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”.

Bezpieczeństwo lekowe Polaków powinno być priorytetem wszystkich interesariuszy ochrony zdrowia. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia, zmiana marży hurtowej i aptecznej będzie procedowana wraz z nową ustawą refundacyjną, której wdrożenie ma nastąpić w najbliższym czasie. Jednak Izba zwraca uwagę, że obszerność zagadnień w tej ustawie może spowodować wydłużenie procesu legislacyjnego. Branża zaproponowała dołączenie marż do procedowanych już ustaw. Postulowała również o dołączenie także innych najpilniejszych zmian.

Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” wielokrotnie podnosiła kwestię konieczności zmian ustawowych w tym zakresie, apelując o pilną modyfikację marży hurtowej z 5% do 6%. Ten symboliczny wzrost pozwoli utrzymać na obecnym poziomie działalność hurtowni farmaceutycznych w Polsce.

- Mam głęboką nadzieję, że uda się szybko wprowadzić systemowe rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo lekowe kraju oraz poprawią sytuację hurtowni jak i całego sektora. W imieniu Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” deklaruję pełną gotowość do współpracy i wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla każdej ze stron - mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”.

Źródło: Izba Gospodarcza Farmacja Polska

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

branża farmaceutyczna / irena rej / Izba Gospodarcza Farmacja Polska / bezpieczeństwo lekowe / ustawa refundacyjna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31