Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla mężczyzn

Thinkstock/GettyImages
Angielski NHS zapewni szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego mężczyznom do 45. roku życia, którzy utrzymują kontakty seksualne z mężczyznami (MSM).
Tomasz Kobosz 2018-02-07 13:11

Opracowany przez NHS England oraz Public Health England (PHE) program szczepień ruszy w kwietniu br. i obejmie mężczyzn MSM korzystających z angielskich poradni zdrowia seksualnego oraz z placówek zajmujących się zakażonymi wirusem HIV.

Wirus HPV przenoszony jest – najczęściej – drogą kontaktów seksualnych. Najczęściej mówi się o związku pomiędzy HPV a rakiem szyjki macicy, jednak nie można zapominać, że wirus ten przyczynia się także do rozwoju innych groźnych nowotworów, w tym raka głowy i szyi oraz raka prącia..

Od 2008 roku w Anglii na HPV szczepione są dziewczęta w wieku 11-13 lat. Pośrednio zapewnia to też pewien poziom ochrony płci przeciwnej, jednak nie przekłada się to na mężczyzn homoseksualnych i innych zaliczanych do MSM.

Mężczyźni MSM zostali już objęci szczepieniami w Szkocji i Walii, teraz dołączą do nich panowie mieszkający w Anglii

NHS England podjął tę decyzję w oparciu o dobre rezultaty programu pilotażowego, prowadzonego od czerwca 2016 r. w 42 ośrodkach. Oceniano w nim m.in. zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV wśród mężczyzn MSM oraz ich efektywność kosztową.

Źródło: PharmaDaily

PDF

Zobacz także