Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Kto za to zapłaci?

Bezprawie i dyskryminacja studentów medycyny

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2017 14:35

Bezprawie i dyskryminacja studentów medycyny - Obrazek nagłówka
Płatne studia medyczne. Taki pomysł padł z ust ministra nauki Jarosława Gowina. To kara dla osób chcących zostać lekarzami - twierdzi Krzysztof Bukiel Przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.

Nie milkną komentarze po wypowiedzi Jarosława Gowina, że studia medyczne są drogie, więc jego resort pracuje nad modelem płatnej nauki tego zawodu. Zarząd Krajowy OZZL wystosował w tej sprawie oświadczenie. (...) "wicepremier rządu tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Gowin po raz kolejny zapowiada wprowadzenie bezprawnych rozwiązań, dyskryminujących jedną grupę społeczną to jest studentów medycyny.  Za takie rozwiązanie należy uznać pomysł wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych, jako jedynych spośród wszystkich kierunków studiów w Polsce. Jest to w istocie propozycja karania tych osób, które chcą zostać lekarzami. Wobec skrajnego niedoboru lekarzy w Polsce propozycję tę można przyrównać do pomysłu wprowadzenia kar finansowych za posiadanie dzieci w sytuacji kryzysu demograficznego."

Z wypowiedzi ministra Gowina wynika, że projekt płatnych studiów medycznych jest konsultowany z resortem zdrowia. Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska w rozmowie z PAP potwierdziła, że taki pomysł jest analizowany. Konieczne jednak będą opinie ekspertów i badania porównawcze. Trzeba zobaczyć, jak to funkcjonuje w innych krajach. Jednak według słów Mileny Kruszewskiej priorytetem resortu zdrowia jest bezpieczeństwo pacjentów.

Trudno jednak mówić o bezpieczeństwie pacjentów, kiedy sami lekarze uważają, że płatne studia doprowadzą do wielu negatywnych skutków. "Spowodują wzrost emigracji lekarzy i przyszłych lekarzy ( obecnych studentów), którzy dotychczas wahali się czy podjąć taką decyzję, zmniejszenie zainteresowania studiami medycznymi przez osoby mniej zamożne (chociaż nie mniej uzdolnione), jeszcze większy niedobór lekarzy w Polsce." - czytamy w oświadczeniu Zarządu Krajowego OZZL. 

Pomysł płatnych studiów medycznych wraca jak bumerang. Już przed rokiem Jarosław Gowin w jednym z wywiadów przedstawiał taką propozycję mówiąc o państwowych stypendiach, które świeżo upieczeni lekarze mieliby odpracowywać przez kilka lat. Resort nauki szacował wtedy, że wykształcenie lekarza kosztuje co najmniej pół miliona złotych. Jeśli więc młody lekarz chce wyemigrować, to musi za studia zapłacić.

Więcej w Medexpessie: http://www.medexpress.pl/gowin-zapowiada-rewolucje-w-szkolach-wyzszych-co-ze-studiami-medycznymi/66044

źródło: ozzl.org.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także