Opłakane skutki ustawy refundacyjnej

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 09 listopada 2013, 12:53

Leszek Borkowski FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 09 listopada 2013, 12:53

Co nam pacjentom dała ustawa refundacyjna – nic!

Rozmijano się z prawdą, zapewniając, że będzie taniej i lepiej. Zamiast tego jest coraz większa odpłatność, wzrastają ograniczenia w dostępie do nowych leków. Nic co zostało zarejestrowane po 31 grudnia 2011 roku nie może być refundowane w leczeniu chorób onkologicznych.

Ze zrozumiałą, w tej sytuacji, niecierpliwością oczekujemy zmian ustawy.

Sztandar ograniczania przychodów aktorów rynku wyblakł całkowicie, co było do przewidzenia. Bogaty jest nadal bogaty, a biedny i chory jest nadal biednym i chorym.

W tej trudnej sytuacji przestrzegamy nasze koleżanki i kolegów przed nagminną  rezygnacją, z powodów ekonomicznych, z wykupywania leków ordynowanych na receptę na rzecz produktów OTC (bez recepty) stosowanych w ramach samoleczenia. Dr Google jest niebezpiecznym szarlatanem dla wszystkich, którzy swoją wiedzę opierają wyłącznie na nim, a reklamy atakujące nas ze wszystkich stron mają tyle wspólnego z rzeczywistością, co obietnice kandydatów na polityków. Jeżeli mamy wydawać pieniądze na leki, to róbmy to, poważnie traktując nasze zdrowie.

Ustawa refundacyjna stymuluje producentów, hurtownie i apteki do odrobienia strat poprzez windowanie ceny leków OTC i suplementów diety. Szkoda, że Organa Kompetentne stojące na straży interesu zdrowotnego obywateli robią tak mało albo tak nieskutecznie, że my pacjenci nie czujemy się chronieni.

Ponad połowa wartości rynku OTC Europy Środkowej jest wygenerowana przez Polskę. Każdy statystyczny Polak, z niemowlakami włącznie, rocznie wydaje na tę grupę produktów leczniczych ponad 280 zł. Oznacza to, że kupujemy zbyt dużo leków bez recepty, zbyt długo maskując poważne sygnały alarmowe ze strony naszego organizmu. Nadużywamy, przedawkowujemy substancje aktywne kupując te same leki pod różnymi nazwami.

Wracając do projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, pozwalam sobie upublicznić kilka rekomendacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w zakresie dotyczącym świadczeń onkologicznych:

Rekomendacja nr 1

Wprowadzenie do ustawy refundacyjnej w ramach Programu Indywidualnego Dostępu do leków stosowanych w leczeniu nowotworów leków dopuszczonych do obrotu po 31 grudnia 2011 roku.

Rekomendacja nr 2

Podwyższenie akceptowalnego kosztu QALY dla chorób nowotworowych.

Rekomendacja nr 3

Wprowadzenie Zespołu Konsultanta Krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej.

Rekomendacja nr 4

Włączenie do procesu decyzyjnego w ramach programu lekowego lekarza znającego i leczącego pacjenta.

Rekomendacja nr 5

Komisja Weryfikacyjna przy Prezesie NFZ opiniująca w zakresie schematów terapeutycznych uwzględnianych w programach indywidualnego dostępu do leków stosowanych w leczeniu choroby nowotworowej winna składać się  wyłącznie z ludzi przygotowanych merytorycznie do podejmowania decyzji.

Tak być powinno…

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30