Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Gdzie w ochronie zdrowia znajduje się grupa zawodowa pielęgniarek i położnych?

MedExpress Team

Lucyna Dargiewicz

Opublikowano 1 października 2014 21:46

Gdzie w ochronie zdrowia znajduje się grupa zawodowa pielęgniarek i położnych? - Obrazek nagłówka
Jesteśmy marginalizowanym zawodem medycznym, którego nie ma w systemie kontraktowania świadczeń przez NFZ.

Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Warszawie – po zapoznaniu się z treścią dzisiejszego expose nowego Premiera Rządu RP Pani Ewy Kopacz - jesteśmy zmuszeni przedstawić n/w stanowisko :

Nasza organizacja związkowa reprezentuje i broni interesów grupy ponad 80 tysięcy członków wykonujących w Polsce zawód pielęgniarki i położnej.  Liczyliśmy i oczekiwaliśmy, że obecny premier,  pełniący przez prawie pięć lat funkcję ministra zdrowia,  jako jeden z głównych priorytetów do rozwiązania w najbliższych miesiącach potraktuje problemy ochrony zdrowia. Tymczasem w expose pani premier podniosła jedynie konieczność wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego. W ocenie pani premier rozwiązaniem wszystkich problemów służby zdrowia to skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach, a to będzie możliwe i realne, gdy państwo zapewni łatwiejszy dostęp do lekarzy. Pani premier twierdzi, że znalazła na to cudowne rozwiązanie bo znalazła w budżecie państwa dodatkowe środki, za które państwo sfinansuje specjalizacje 3,5 tys. lekarzy rezydentów, absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015.

Czyli mamy kolejną zapowiedź kierowania olbrzymich środków finansowych do grupy zawodowej lekarzy. Pytamy się zatem, gdzie w ochronie zdrowia znajduje się grupa zawodowa pielęgniarek i położnych? Czy pani premier zapomniała, że bez poświęcenia i pracy tej grupy zawodowej przeznaczanie dalszych, kolejnych środków finansowych tylko dla grupy zawodowej lekarzy nic nie da?

Pielęgniarki i położne jako zawód medyczny są marginalizowane. Nie ma ich w systemie kontraktowania świadczeń przez NFZ, a zatem pracodawcy mają najprostszą drogę do uzyskania oszczędności kosztem właśnie pielęgniarek i położnych. Słyszymy, że rozważa się kolejne poszerzenie uprawnień i obowiązków zawodowych naszej grupy zawodowej (choćby prawo wystawiania recept). Gdzie zatem pani premier ma zabezpieczone środki finansowe w budżecie państwa na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych? Jakie rozwiązania zamierza wprowadzić w zakresie przestrzegania norm zatrudnienia i czasu pracy pielęgniarek i położnych oraz w jaki sposób rząd RP na którego czele stoi zamierza zachęcić młode osoby do wiązania swojej przyszłej kariery zawodowej z zawodem pielęgniarki i położnej? Jakie mechanizmy zamierza wprowadzić rząd RP, aby powstrzymać falę migracji naszych koleżanek za granicę, gdzie szukają godziwej i dobrze wynagradzanej pracy? W jaki sposób rząd RP zamierza zabezpieczyć kształcenie młodzieży w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Jesteśmy rozczarowani pominięciem w expose w/w kwestii. Jako minister zdrowia pani Ewa Kopacz poznała problemy i obawy naszego środowiska. Powinna to rozumieć także jako kobieta, bo jest powszechnie wiadome, że nasz zawód jest zdominowany przez kobiety.

Górnicy z jednej kopalni zaprotestowali i od razu pani premier znalazła środki finansowe na ratowanie kopalni. Wykazała się też empatią w stosunku do żon protestujących górników, a problem górnictwa podniosła do rangi jednego z najistotniejszych problemów do rozwiązania w wygłoszonym expose. Czy zatem jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie ogólnopolskich protestów i ograniczenie działalności szpitali, aby Pani Premier zechciała pochylić się nad kompleksowym rozwiązaniem problemu chronicznego niedofinansowania świadczonej pracy przez pielęgniarki i położne? Nie można tego problemu rozwiązać w sposób cywilizowany, tylko każdorazowo wyszarpując strajkami i protestami podwyżki płac.

Posłowie będą mieli obecnie czas na zadawanie pytań. Apelujemy zatem o poruszenie w pytaniach kwestii jakie podnosimy, aby przymusić rząd RP do działania także na rzecz grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.

Źródło: www.ozzpip.com.pl

 

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
4 kwietnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN – nowa nadzieja w onkologii!

13 lutego 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023