Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Brak rzetelności nie popłaca

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 5 sierpnia 2016 07:51

Brak rzetelności nie popłaca - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Jeżeli mamy dwie pozornie identyczne tabletki od różnych producentów, zawierające po 50 mg substancji czynnej, to muszę wiedzieć, że w moim organizmie z przewodu pokarmowego uwolnią się do surowicy krwi te same ilości substancji leczniczej.

EMA 21 lipca 2016 r na podstawie procedury Management and Business Support  nr  EMA 499744/2016 zawiesiła pozwolenia na  dopuszczenie do obrotu w Polsce dla dwóch generyków erlotynibu:

a/ firmy Sandoz B.V. o mocy 25,100,150 mg tabletki powlekane do stosowania doustnego;

b/ firmy Vipharm S.A. o mocy 25, 100, 150 mg Film tabletki powlekane do stosowania doustnego.

Oryginalny erlotynib dopuszczony do obrotu w 2005 r jest lekiem przeciwnowotworowym, inhibitorem kinazy białkowej, wskazanym w leczeniu między innymi niedrobno komórkowego raka płuca miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami z aktywującymi mutacjami EGFR.

Ustalenie właściwej dawki erlotynibu podawanego z innymi lekami na choroby współistniejące jest trudne i wymaga wiedzy i doświadczenia klinicznego.

Erlotynib jako silnie działający inhibitor CYP1A1 podawany równocześnie  z antybiotykiem cyprofloksacyną, będacą umiarkowanym inhibitorem CYP1A2, działa o ok. 40% mocniej.

Dlatego należy pacjentowi zmniejszyć dawkę erlotynibu, aby nasilone działania niepożądane nie zrobiły choremu krzywdy.

Leki będące silnymi inhibitorami CYP 3A4 zmniejszają metabolizm erlotynibu i niebezpiecznie zwiększają jego stężenie w osoczu co prowadzi do wzrostu działań niepożądanych.

Z kolei leki będące silnymi induktorami CYP3A4 powodują zwiększony metabolizm erlotynibu i w następstwie tego istotne zmniejszenie jego stężenia w osoczu co prowadzi do znacznego osłabienia siły leczniczej.  Erlotynib podawany z antybiotykiem rifampicyną lub rzekomo bezpiecznym zielem dziurawca działa aż o 60% słabiej.

Następuje zmniejszenie skuteczności i może prowadzić do nawrotu choroby nowotworowej.

To nie żarty.

Te powyższe informacje służą lepszemu zobrazowaniu jak ważne jest prawidłowo prowadzone badanie biorównoważności stanowiące zazwyczaj podstawę dopuszczania leków generycznych do obrotu. Jeżeli mamy dwie pozornie identyczne tabletki od różnych producentów, zawierające po 50 mg substancji czynnej, to muszę wiedzieć, że w moim organizmie z przewodu pokarmowego uwolnią się do surowicy krwi te same ilości substancji leczniczej.

Także w przypadku modyfikacji dawki ze względu na inne przyjmowane leki muszę wiedzieć na czym stoję.

EMA doszła do wniosku, że badania biorównoważności wykonywane prze hinduską firmę Semler Research Centre Private z Bangalore  nie mogą być akceptowane w odniesieniu do wniosków o dopuszczenie do obrotu leków w EU w tym w Polsce. Tym samym żaden lek nie może być zarejestrowany na podstawie tych badań.

I to był powód zawieszenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Komu mamy w Polsce podziękować: ano Agencjom Rejestracji z Danii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które zawnioskowały na mocy art. 31 dyrektywy 2001/83/WE o rozpoczęcie kontrolnego przeglądu danych.

Dr n. farm. Leszek Borkowski

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

E-papierosy na receptę

17 maja 2023