Rzecznik Praw Dziecka: Brakuje lekarzy do pracy na oddziałach dziecięcych

dziecko
Thinkstock/GettyImages
W związku z coraz liczniejszymi sygnałami o problemach szpitali w całej Polsce związanych z zapewnieniem obsady dyżurowej lekarzy, w związku z wypowiadaniem przez nich klauzul opt-out, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o podjęcie działań w celu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa zdrowotnego.
Paweł Grzybowski 2017-12-21 20:00

Szczególnie niepokojące dla rzecznika są sygnały odnoszące się do oddziałów dla dzieci i szpitali dziecięcych. Obecnie każdego dnia pojawia się nowa informacja o braku lekarzy dyżurujących w szpitalach w całej Polsce. Problem ten będzie narastał, a jego konsekwencją jest zawieszanie działalności oddziałów, wydłużanie się czasu oczekiwania na zabiegi i operacje planowe, ograniczenie dostępu do świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego.

- Zdarzenia te niewątpliwie mają wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz jakość ich pobytu w szpitalu – podkreśla Marek Michalak. Czas oczekiwania na świadczenia szpitalne dla dzieci już teraz jest długi, zaś dostęp do niektórych oddziałów dziecięcych niezadowalający.

Klauzule opt-out, stanowią pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (najczęściej dotyczy to lekarza) o wyrażeniu zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wypowiadanie tych klauzul przez lekarzy jest konsekwencją październikowego protestu lekarzy, lekarzy rezydentów i przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Źródło: RPD

PDF

Zobacz także