Brytyjski wariant SARS-CoV-2 grozi zapaleniem łożyska i poronieniem

Fot. Getty Images/iStockphoto
Magda Mazurek 2021-04-21 08:44

Instytut Położnictwa i Ginekologii Royal College of Physicians w Irlandii donosi o wystąpieniu 11 przypadków zapaleń łożyska w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 6 kobiet poroniło. Dotychczasowe dane na ten temat wskazują na związek z wariantem brytyjskim B.1.1.7, co może wyjaśniać, dlaczego to zjawisko nie było widoczne w pierwszej i drugiej fali pandemii w 2020 r.

Kobiety miały łagodne do umiarkowanych objawów COVID-19 i znajdowały się w 20 do 36 tygodnia ciąży. Zaobserwowano, że do zapalenia dochodzi stosunkowo krótko po zakażeniu SARS-CoV-2, maksymalnie 21 dni od wystąpienia objawów.

Z tego powodu lekarze z Instytutu wydali zalecenie, aby kobiety w ciąży powiadomiły lekarza prowadzącego ciążę o pozytywnym wyniku testu na COVID-19, aby zapewnić odpowiednią kontrolę oraz zgłosić się do szpitala jeśli tylko poczują niepojące objawy. Oprócz tego kobiety w ciąży powinny przestrzegać wszelkich środków ochrony przed zakażeniem, w tym rozważyć szczepienie.

Źródło: https://www.rcpi.ie/news/releases/covid-placentitis-statement-from-the-rcpi-faculty-of-pathology-and-the-institute-of-obstetricians-and-gynaecologists/

PDF

Zobacz także