Krzysztof Bukiel: Chcemy, aby lekarze ograniczyli czas pracy do 48 godzin tygodniowo!

Fot. MedExpress TV
Zarząd Krajowy OZZL wzywa lekarzy do wypowiadania klauzul opt-out i ograniczenia czasu pracy do jednego etatu.
Martyna Chmielewska 2019-07-01 13:47

Prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że mija już miesiąc od wielotysięcznej manifestacji zorganizowanej przez OZZL przeciwko lekceważeniu spraw publicznej ochrony zdrowia przez rządzących -przeciwko umieraniu Polaków w kolejkach do leczenia i lekarzy na dyżurach. Poinformował, że pomimo protestów organizowanych przez lekarzy, rząd zrobił niewiele na rzecz ochrony zdrowia.- Wielokrotnie wysyłaliśmy petycje do premiera. Niestety na żadną z nich nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nasze nadzieje na pozytywne zmiany w ochronie zdrowi zostały pogrzebane - powiedział Krzysztof Bukiel.

ZK OZZL wobec tego postanowił kontynuować działania, których celem jest skłonienie rządzących do podjęcia rzeczywistej naprawy publicznej, kompleksowej jej reformy, z uwzględnieniem odpowiedniego zwiększenia jej finansowania. ZK OZZL wezwał lekarzy do wypowiedzenia tzw. klauzuli opt out czyli podejmowania pracy w wymiarze nie przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Wypowiedzenie powinno nastąpić do końca sierpnia br ( ze skutkiem na początek października). - Chcemy też ograniczyć zatrudnienie przez lekarza do jednego etatu ( jeden lekarz-jeden etat), co powinno nastąpić ze skutkiem na początek października br. - tłumaczył Bukiel.

Bukiel poinformował, że do tej pory lekarze pracowali więcej niż powinni. - Nadmiar pracy ma negatywne konsekwencje. Zmęczony lekarz stanowi zagrożenie dla pacjenta - powiedział Bukiel. - Nadmierna praca lekarzy jest sposobem na ukrycie fatalnej sytuacji w ochronie zdrowia, zwłaszcza niedoborów kadrowych oraz swoistym alibi dla niepodejmowania zdecydowanych działań naprawczych - dodał.

Przewodniczący Rezydentów OZZL Jan Czarnecki przypomniał, że w ubiegłym roku uczestniczył w głodówce lekarzy. - Nie jadłem przez kilka dni. Niestety pomimo naszego poświecenia, nie nastąpiły zmiany w ochronię zdrowia. Ochrona zdrowia nadal kuleje. Choć rząd zapewnia, że zmiany są wprowadzane, to są one kosmetyczne - zaznaczył.

Lekarze oczekują, że rząd jeszcze przed wyborami do Parlamentu RP przedstawi wiarygodny program naprawy publicznej ochrony zdrowia (reformy a nie łatania dziur), zawierający także wzrost nakładów w takim stopniu, aby zlikwidować kolejki do świadczeń zdrowotnych.

PDF

Zobacz także