Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Choroba Pompego: pacjenci piszą list do Ministerstwa Zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 lutego 2021 15:38

Choroba Pompego: pacjenci piszą list do Ministerstwa Zdrowia - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Choroba Pompego jest jedną z nielicznych ultrarzadkich chorób genetycznych, którą można skutecznie leczyć przyczynowo. W Polsce z terapii korzysta ponad 40 chorych - dzieci i dorosłych. Zaprzestanie leczenia oznacza konieczność korzystania z respiratora, przykucie do łóżka i koniec jakiejkolwiek aktywności życiowej.

Pacjenci cierpiący na chorobę Pompego w Polsce mają nadzieję, że lek, który ratuje im życie będzie nadal refundowany. Jest to jedyna dostępna opcja terapeutyczna stosowana z powodzeniem od 2008 r.

Enzym hamuje dewastację mięśni

- Nasza choroba skutkuje upośledzeniem pracy mięśni, postępującymi problemami oddechowymi, trudnością w przyjmowaniu pokarmów i wykonywaniu codziennych czynności. Szczególnie dotknięte są mięśnie oddechowe, co prowadzi do niemożności samodzielnego oddychania i konieczności stałego używania respiratora – mówi cierpiący na chorobę Pompego Przemysław Burmer, prezes zarządu Fundacji Rare Diseases Uniqius, niosącej pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi i ich rodzinom.

Choroba Pompego to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym, spowodowane niedoborem enzymu odpowiedzialnego za rozkład glikogenu. W efekcie tego niedoboru w komórkach mięśni gromadzą się wielocukry, które prowadzą do niszczenia i osłabienia mięśni kończyn i mięśni oddechowych. Choroba Pompego dotyka osoby w każdym wieku. Obecnie może być skutecznie leczona za pomocą terapii, która uzupełnia niedobory enzymu w organizmie pacjenta i daje szansę na aktywne życie.

Lek pozwala normalnie żyć

Refundowany obecnie w Polsce lek uzupełnia brak enzymu, którego organizm sam nie produkuje. Dzięki temu w mięśniach chorych nie gromadzi się nadmiar glikogenu i innych produktów, które je uszkadzających. - Naszych pacjentów leczymy tym lekiem od sześciu lat i są zupełnie stabilni. Jedna z pacjentek w tym czasie urodziła dwójkę dzieci, a jej starszy o cztery lata brat, który też korzysta z tej terapii prowadzi własną firmę i odprowadza podatki. Działa też w stowarzyszeniu chorych – mówi prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Negocjacje

Obecnie trwają rozmowy między producentem leku a resortem zdrowia. Prof. Sławek podkreśla, że moment renegocjacji producenta leku z resortem zdrowia zawsze jest stresujący - To zawsze bardzo mnie frustruje, bo zakładnikami są pacjenci. Ministerstwo chce obniżki, ale firma nie może zaoferować ceny poniżej pewnego progu, bo wyższa cena w innych krajach spowodowałaby to, co widzimy przy innych lekach, czyli równoległy import, wywóz leków z jednego kraju do drugiego. Nie można stawiać pacjentów pod ścianą i robić z nich zakładników. Bo jak mogą się czuć chorzy, kiedy mają przed sobą perspektywę przejścia na respirator, co oznacza przykucie do łóżka i koniec jakiejkolwiek aktywności życiowej? - pyta. Dodaje, że bez codwutygodniowego podawania leku aktywność mięśni przestałaby być podtrzymywana.

Wizytówka polskiego leczenia chorób rzadkich

Pacjenci z chorobą Pompego w liście skierowanym do Ministerstwa Zdrowia podkreślają, że ich terapia przez wiele lat była wizytówką polskiego podejścia do leczenia chorób ultrarzadkich, którą chwalili się wszyscy ministrowie - niezależnie od opcji politycznej. - Nie wyobrażamy sobie, że może nadejść dzień, w którym zostaniemy pozbawieni leczenia pozwalającego nam normalnie żyć, prowadzić aktywność zawodową i rodzinną. Nie wiem, co miałbym powiedzieć mojej siostrze Karolinie, która pomimo tego, że cierpi na chorobę Pompego, dzięki terapii nie tylko bezpiecznie donosiła ciążę, ale urodziła trójkę zdrowych dzieci – mówi Przemysław Burmer.

28 lutego br. obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Jest to również ostatni dzień obowiązywania obecnej decyzji refundacyjnej leku na chorobę Pompego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także