Co czwarta pielęgniarka jest otyła

Thinkstock/GettyImages
Odsetek otyłych wśród brytyjskich pielęgniarek jest wyższy niż u osób w podobnym przedziale wiekowym pracujących w zawodach niemedycznych. Nie pozostaje to bez wpływu na pacjentów.
Tomasz Kobosz 2017-12-05 16:25

W jeszcze gorszej formie są pracownicy społeczni opiekujący się osobami niesamodzielnymi z powodu wieku lub stanu zdrowia. Z otyłością (BMI>=30) boryka się już co trzeci przedstawiciel tej grupy zawodowej – alarmują naukowcy z London South Bank University i Edinburgh University.

Analiza objęła dane 20 tys. osób, które w latach 2008-2012 brały udział w badaniu Health Survey for England. Uczestników podzielono na 4 grupy:

  1. pielęgniarze i pielęgniarki,
  2. inni pracownicy medyczni (w tym lekarze, dentyści fizjoterapeuci),
  3. opiekunowie osób chorych,
  4. oraz pozostali – pracujący w zawodach niezwiązanych z ochroną zdrowia.

Wskaźnik BMI >=30 dotyczył odpowiednio: 25,1 proc. osób z grupy pierwszej, 14,4 proc. z drugiej, 31,9 proc. z trzeciej oraz 23,5 proc. uczestników niezwiązanych zawodowo z medycyną.

Jak podkreślają autorzy, stres, długie godziny pracy oraz nocne zmiany znacząco utrudniają pracownikom ochrony zdrowia prowadzenie zdrowego trybu życia i dbanie o linię. Z kolei otyłość przyczynia się do rozwoju m.in. tych dwóch grup schorzeń, które są najczęstszą przyczyną absencji chorobowej pracowników ochrony zdrowia – są to schorzenia układu kostno-mięśniowego oraz… zaburzenia psychicznie.

– Skala problemu otyłości wśród pracowników służby zdrowia powinna skłonić decydentów i pracodawców do podejmowania inicjatyw promujących zdrowy tryb życia wśród pracowników i do wspierania ich w wysiłkach potrzebnych do walki z otyłością, nadwagą czy też do utrzymania prawidłowej masy ciała – powiedziała prof. Jane Wills, jedna z autorek badania.

Wyniki analizy brytyjskich naukowców opublikowano na łamach BMJ Open.

Źródło: The Independent

PDF

Zobacz także