Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co dalej z technikami farmaceutycznymi?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 marca 2016 09:12

Co dalej z technikami farmaceutycznymi? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- Do utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty niezbędny jest wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia wyjaśnia sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka.

- Do utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty niezbędny jest wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. Na tej podstawie możliwe jest rozpoczęcie procedury zmiany rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 1140). (...) w przypadku uznania przez Ministra Zdrowia konieczności utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmie prace legislacyjne mające na celu uchylenie przepisu § 2 ust. 3 powołanego rozporządzenia, na podstawie którego planowane jest wygaszanie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny od roku szkolnego 2018/2019 - wyjaśnia sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka.

Wiceminister przypomniała, że w ramach konsultacji społecznych protesty w sprawie planowanego wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny składały województwa samorządowe, związki zawodowe, stowarzyszenia branżowe oraz policealne szkoły medyczne. Ostatecznie, termin rozpoczęcia wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny określono na rok szkolny 2018/2019, zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 1140).

- Jak wynika z uzasadnienia przedstawionego przez Ministra Zdrowia, wniosek w sprawie wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty został poprzedzony szczegółową analizą obowiązujących przepisów prawa w kontekście zachodzących zmian w obszarze pozostającym w jego kompetencji oraz obecną i przewidywaną sytuacją na rynku pracy. (...) Jako uzasadnienie do zaprzestania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny Minister Zdrowia wskazał rosnącą liczbę szkół policealnych kształcących w tym zawodzie, liczbę absolwentów tych szkół oraz występujący problem bezrobocia w tej grupie zawodowej (według danych ówczesnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I półroczu 2013 r. zarejestrowano 1617 bezrobotnych techników farmaceutycznych, a w II półroczu 2013 r. – 2119) - poinformowała Wargocka.

Źródło: Sejm

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także