Co ze szczepionką na koronawirusa?

Fot. Getty Images/iStockphoto
Adar Poonawalla, dyrektor naczelny Serum Institute of India (SII) o pracach nad szczepionką na koronawirusa.
Medexpress 2020-03-19 12:01

SII jest indyjskim producentem leków immunobiologicznych, w tym szczepionek. Według dyrektora naczelnego firmy - Adara Poonawalla, szczepionka na pandemię koronowirusa pojawi się w ciągu jednego roku i prawdopodobnie będzie dostępna do 2021 roku. W tej chwili trwają już badania na zwierzętach. Poonawalla równocześnie zaznacza, że szczepionka nie uchroni 100 proc. populacji: „Być może 60–70% osób, które przyjmą szczepionkę, będzie miało taką ochronę, reszta może nadal chorować pomimo szczepienia” - powiedział Poonawalla.

Poonawalla twierdzi także, że ekonomiczne zagrożenie epidemią jest wykładniczo większe niż ryzyko zdrowotne: „Było wiele paniki, histerii, a służby publiczne i służby zdrowia radykalnie zareagowały w celu powstrzymania tej zarazy, która moim zdaniem nie jest tak śmiertelna. To nigdy nie miało miejsca podczas H1N1 lub Eboli. Łączna liczba przypadków dotyka około 3-4% populacji - z ogólnej liczby zgonów to około 1%…”

SII pracuje nad dwoma kandydatami na szczepionki na koronawirusa - z amerykańską firmą Codagenix oraz paryską firmą Sanofi Pasteur. Łączny budżet instytutu na badania w tym obszarze wynosi 100 milionów dolarów.

Źródło: The Economic Times

PDF

Zobacz także