Coraz więcej przypadków COVID-19 u zwierząt

Medexpress

Opublikowano 06 grudnia 2021, 10:50

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 06 grudnia 2021, 10:50

Choć nie jest do końca jasne, skąd oryginalnie pochodzi koronawirus, to wiadomo, że atakuje on nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Na początku pandemii COVID-19 wykryto m.in. u nietoperzy. W ostatnich tygodniach dochodzi do coraz większej ilości przypadków zakażenia wśród zwierząt różnych gatunków.

Belgijskie zoo, zlokalizowane w Antwerpii, poinformowało, że dwa hipopotamy mieszkające w placówce hipopotamy, zostały poddane kwarantannie po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Przedstawiciele zoo twierdzą, że nie jest jasne, w jaki sposób zwierzęta zostały zainfekowane.

- Z mojej wiedzy wynika, że ​​jest to pierwsze odnotowane zakażenie tego gatunku. Na całym świecie wirus ten był obserwowany głównie u małp człekokształtnych i kotów – powiedział weterynarz zoo w Antwerpii Francis Vercammen.

Przestrzeń, w której znajdują się hipopotamy, została zabezpieczona, a ich opiekunowie (którzy uzyskali wynik negatywny na wirusa) muszą nosić maski i okulary ochronne oraz dezynfekować obuwie przed jakimkolwiek kontaktem z hipopotamami.

Innym przykładem może być Kanada, gdzie na początku tygodnia potwierdzono trzy przypadki COVID-19 u dzikich jeleni. Wcześniej wirusa znajdowano również u kotów, psów, fretek, chomików, a także u małp.

Jak alarmują eksperci, tego typu zakażenia mogą być bardzo niebezpieczne. Wirus w ciele zwierzęcia często ma możliwość mutacji, co w konsekwencji doprowadza do kolejnych wariantów COVID-19.

W Stanach Zjednoczonych Departament Rolnictwa zatwierdził szczepionkę „dedykowaną dla zwierząt”, którą podano w październiku siedmiu orangutanom i kilku innym naczelnym w Narodowym Zoo. Inne ogrody zoologiczne również rozpoczęły szczepienie zwierząt przeciwko wirusowi.

Źródło: CNN

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

zwierzęta / COVID-19 / zakażenia koronawirusem
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31