Dr n. farm. Leszek Borkowski:

COVID -19 – szybkie info dla zainteresowanych pacjentów

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 23 pazdziernika 2020, 12:56

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 23 pazdziernika 2020, 12:56

Zapobieganie: maseczki, higiena rąk, dezynfekcja, dystansowanie się. Starannie przestrzegać.

Objawy: płytki oddech, duszności, ból w klatce piersiowej, brak apetytu, utrata smaku i węchu, wysoka temperatura, silne osłabienie, złe samopoczucie, kaszel, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, czasami wysypka (zmiany plamisto-grudkowe) przez okres ok. 9 dni. U ponad połowy pacjentów zmianom tym towarzyszy świąd, zmiany pseudomrozinowe, czasami encefalopatia lub udar mózgu , czasami zapalenie spojówek. Objawy nie wszystkie u wszystkich, różne nasilenie.

Co robić: dzwonić do lekarza POZ.

Jak nie wiesz gdzie to szukaj na stronie : https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.

Jak masz zrobić badanie ale nie wiesz gdzie to szukaj na stronie : https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Wyniki badań u lekarza na aplikacji gabinet.gov.pl oraz na internetowym koncie pacjenta.

Jak wystąpią problemy różnego rodzaju to dzwoń do lekarza POZ.

Leczenie pacjenta bez chorób współistniejących:

  • 1 stadium COVID-19: obserwacja pacjenta, żadnej terapii jak gorączka to paracetamol, jak kaszle to coś na kaszel.
  • 2 stadium COVID-19: tlenoterapia – pacjent oddycha samodzielnie, remdesivir, oraz małe dawki deksametazonu. Heparyna drobnocząsteczkowa jako profilaktyka zmian zakrzepowo-zatorowych kiedy jest uzasadniona.
  • 3 stadium COVID-19: tlenoterapia – pacjent oddycha samodzielnie. Jak burza cytokinowa i małe dawki deksametazonu nie pomagają to tocilizumab.
  • 4 stadium COVID 19: pacjent na oddziale intensywnej terapii, wysokie dawki deksametazonu, antybiotyki o szerokim spectrum działania. Antybiotyki należy stosować wyłącznie w przypadku uzasadnionego podejrzenia wystąpienia zakażenia o etiologii bakteryjnej lub grzybiczej. Respirator - maszyna oddycha za pacjenta.

Remdesiwir nie jest lekiem cudownym ponieważ może być stosowany jedynie przez 5 dni, tylko w 2 stadium choroby w czas namnażania wirusa SARS-CoV-2. Nie podajemy go gdy pacjent nie wymaga tlenoterapii. Remdesiwir zwalnia replikacje wirusa SARS-CoV-2 ale jej nie hamuje skutecznie i nie wyklucza. Działanie przeciwwirusowe remdesiwiru jest antagonizowane przez chlorochinę.

BEZZASADNE JEST stosowanie w leczeniu COVID-19 w celu zwalczania SARS-CoV-2: azytromycyny, ceftriaksonu, chlorochiny, hydrochlorochiny, lopinawiru/rytonawiru, oraz leków przeciwgrypowych (oseltamivir, fawipirawir), a także witaminy D.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

COVID-19 / leczenie covid-19
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31