3. edycja Forum e-Zdrowia

Cyfrowa transformacja w Polsce: pacjent w centrum

Medexpress

Opublikowano 24 wrzesnia 2018, 12:04

Medexpress

Opublikowano 24 wrzesnia 2018, 12:04

Wszyscy chcemy, aby cyfrowa transformacja w Polsce dokonała się efektywnie, w oparciu o dobre praktyki, które zastosowano od dawna w wielu miejscach na świecie. Powinniśmy dążyć do tego, aby możliwie szybko odrobić zaległości w stosunku do innych krajów w obszarze infrastruktury e-zdrowia jednocześnie wprowadzając nowe rozwiązania. Pacjenci i obywatele na co dzień korzystający z cyfrowych rozwiązań w wielu dziedzinach życia, chcą czerpać z nich także w odniesieniu do własnego zdrowia. Kluczowa jest stopniowa, ale zdecydowana przebudowa systemu zdrowia, aby był on w stanie przyswoić dobrodziejstwa cyfrowego świata. Istotne w cyfrowej transformacji jest także wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), która w skuteczny sposób zastąpi stosowane dzisiaj nieefektywne i kosztochłonne rozwiązania, i będzie wspierać pacjentów, profesjonalistów medycznych oraz zarządzających w ich pracach.

To główne wnioski wynikające z Forum e-Zdrowia – debaty ponad 100 liderów e-zdrowia, profesjonalistów medycznych i reprezentantów pacjentów oraz przedstawicieli rządu i samorządów, którzy dyskutowali w Sopocie 18 i 19 września.

Na Forum padło wiele ważnych deklaracji ze strony wszystkich interesariuszy procesu cyfrowej transformacji. „Budujemy fundament, na którym będziemy mogli oprzeć kolejne usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków”, powiedział wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, rozpoczynając konferencję. Podkreślił przy tym, że ważne jest słuchanie głosu ekspertów spoza Polski, gdzie rozwiązania w zakresie e-zdrowia już funkcjonują.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski zadeklarował nowy sposób myślenia w NFZ, o wiele bardziej otwarty na nowe technologie. Podkreślił potrzebę wdrażania w Polsce programów pilotażowych z zakresu telemedycyny, które w praktyce wykazują, czy przyjęte rozwiązania są efektywne i mogą zostać zastosowane w większej skali. „Uważnie przyglądamy się propozycjom tu, na konferencji i szukamy takich rozwiązań”, powiedział Niedzielski.

Wśród barier cyfrowej transformacji prelegenci reprezentujący środowiska świadczeniodawców wymieniali m.in. opór lekarzy mających obawy o odpowiedzialność za swoje decyzje w sytuacji, kiedy pełna historia danego pacjenta zapisana jest cyfrowo, a na jej analizę może nie wystarczać czasu przeznaczonego na wizytę.

„Kluczowym wątkiem poruszanym przez prelegentów był pacjentocentryzm. O tym, że wdrażane rozwiązania muszą skupiać się na korzyściach pacjenta, a przede wszystkim aktywizować go i włączać do procesu opieki mówili zarówno przedstawiciele lekarzy, świadczeniodawców, strona rządowa, jak i reprezentanci samych pacjentów, wskazywali na to również zagraniczni eksperci”, mówi Artur Pruszko, współtwórca i dyrektor Forum e-Zdrowia. Głos pacjentów reprezentowała Ewa Borek, prezes fundacji My Pacjenci. Dyskusja toczyła się wokół praw pacjentów, zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych medycznych, nowoczesnej opieki farmaceutycznej oraz e-recepty.

Dobre praktyki prezentowali podczas Forum globalni liderzy e-zdrowia, m.in. z Integrating the Healthcare Enterprise (IHE), NHS Digital (UK), Nictiz (NL) i European Public Health Alliance (EPHA). Partnerami konferencji było kilkanaście wiodących firm z sektora IT i szeroko rozumianej branży medycznej, a swoje pomysły dla obszaru e-zdrowia zaprezentowały także start-upy.

Dyskusje prowadzone w ramach kolejnych edycji Forum e-Zdrowia przynoszą wymierne korzyści wszystkim interesariuszom obszaru e-zdrowia. Definiowane są wyzwania i potrzeby dotyczące cyfrowej transformacji w Polsce. Wśród przedstawicieli wszystkich stron zaangażowanych w proces budowane jest szerokie porozumienie, które pozwala wprowadzać rozwiązania i standardy oparte na najlepszych wzorcach.

Patronat nad Forum e-Zdrowia objęły Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, partnerem merytorycznym jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Partnerami Forum e-Zdrowia były:

  • NFZ, Fundacja MY Pacjenci, Polska Federacja Szpitali, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy Medycyny Prywatnej, Konsorcjum BBMRI.pl, Digital Poland, ImpactCEE, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Brytyjska
  • Adamed, Agfa, Asseco, CGM, Cisco, Comarch, DZP, EuroSoft, GE Healthcare, Grapevine, IBM, Lux Med, Medicover, Mircosoft, Orange, Philips, Polpharma, Roche, Siemens, Silvermedia, Simple, Soffico, SIBR

Więcej informacji na:

http://forum2018.forumezdrowia.pl/

https://twitter.com/forumezdrowia

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Forum e-zdrowia / cyfryzacja / innowacje / ochrona zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31