Cyfryzacja receptą na błędy w medycynie?

Medexpress

Opublikowano 22 sierpnia 2019, 08:05

176214496 (1) Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 22 sierpnia 2019, 08:05

  • Ordynacje lekarskie są pełne błędów – tak wynika z raportu NFZ
  • Sytuację mogą poprawić innowacyjne rozwiązania IT służące do kompleksowej i bezpiecznej opieki nad pacjentem.


Wojewódzkie oddziały NFZ skontrolowały ordynacje lekarskie. Fundusz w pierwszym kwartale bieżącego roku przeprowadził 88 postępowań. Wyniki nie są zadowalające – aż 51 podmiotów otrzymało ocenę negatywną, a 26 pozytywną z jednoczesnym wskazaniem uchybień. To oznacza, że zaledwie w 11 przypadkach ordynacja lekarska była prawidłowa.

Błędy w receptach i Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

Nieprawidłowości wykryto w receptach, w prowadzeniu dokumentacji medycznej. – Wśród błędów związanych z receptą znalazły się m.in. oznaczanie poziomu odpłatności niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, przepisywanie leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi i/lub w ilości przewyższającej wskazania dotyczące dawkowania oraz niezgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego – czytamy na stronie NFZ.
W przypadku Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, wymieniono między innymi brak lub nieczytelne wpisy w dokumentacji dotyczące porad ambulatoryjnych, wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, przepisanych leków i dawkowania, rozpoznania choroby oraz wystawionych recept. – Wyniki są dalekie od idealnych, tym bardziej że mówimy o zdrowiu Polaków – komentuje Piotr Miluski, autor kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”. I dodaje - Myślę, że możemy poprawić te statystyki poprzez szeroko pojęte działania edukacyjno-informacyjne pokazujące środowisku lekarskiemu korzyści wynikające z e-zdrowia. E-rozwiązań, które ograniczają biurokrację i pozwalają skupić się na leczeniu.

Cyfryzacja na ratunek lekarzom

To właśnie na cyfryzację stawia Ministerstwo Zdrowia, które z sukcesem wprowadziło już e-zwolnienia, a teraz wdraża e-recepty (staną się obowiązkowe z końcem bieżącego roku). Natomiast od 1 stycznia 2021 roku skierowania będą wystawiane wyłącznie w wersji elektronicznej.
Zdaniem Miluskiego działania, jakie podejmuje Ministerstwo Zdrowia, można nazwać puzzlami, które nabierają kształtu, jeśli są wykorzystywane w sposób funkcjonalny, optymalny przez oprogramowania pozwalające m.in. na wystawienie e-recept czy też e-zwolnień. – Rynek programistyczny dostarcza narzędzia, które są przeznaczone do kompleksowej i bezpiecznej opieki nad pacjentem. Wśród nich są również rozwiązania bezpłatne, dostępne w chmurze i wyposażone w System Informacji Medycznej – niezbędny w codziennej pracy lekarzy – tłumaczy Piotr Miluski.

Narzędzia do codziennej pracy lekarzy

System Informacji Medycznych, czyli zbiór narzędzi i baz informacji medycznych, są wyposażone programy do EDM, np. Gabinet drWidget. – W tym przypadku wszystkie elementy platformy SIM są zintegrowane w aplikacji i udostępniane lekarzom w całości bezpłatnie. Tym samym zapewniamy równy dostęp wszystkim lekarzom do technologii koniecznych w ich pracy, a nie tylko tym, którzy mogą sobie na to pozwolić. Biorąc to wszystko pod uwagę, otrzymujemy nowe możliwości usprawniające system opieki zdrowotnej i gwarantujące oszczędności dla państwa – stwierdza P.Miluski.
W skład SIM wchodzą np.: klasyfikacja ICD-10 i ICD-9 oraz baza leków, ChPL, kalkulatorów, norm i skali medycznych. To zbiór informacji na temat leków, dawkowania, ostrzeżeń specjalnych, substancji dopingowych i jednostek chorobowych.
Elementy SIM zintegrowane w programie do EDM poprawiają jakość opieki medycznej, np. zwiększają kontrolę nad pacjentami w wieku senioralnym, którzy są narażeni na wielochorobowość. Dają szansę na uniknięcie polipragmazji, która nie tylko jest niebezpieczna dla zdrowia, ale również zagraża życiu. – Pomagają w wykrywaniu interakcji pomiędzy lekami, działań niepożądanych, objawów przedawkowania, a także minimalizują zagrożenia wynikające z nadużywania antybiotyków – wymienia Piotr Miluski. I dodaje: Pozwalają na uniknięcie uchybień w ordynacjach lekarskich, o których wspomniał NFZ, poprzez pomoc w prawidłowym wystawieniu e-recept, e-skierowań i przypisaniu właściwych kodów ICD-10, ICD-9.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NFZ / e-zdrowie / informatyzacja / recepty / cyfryzacja / ordynacja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31