Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby:

#CzasNasGoni - Fundacja Urszuli Jaworskiej rusza z nową kampanią

Medexpress

Opublikowano 28 lipca 2021, 11:00

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 28 lipca 2021, 11:00

Kampania społeczna #CzasNasGoni startuje dziś, w Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, i potrwa...aż do wyznaczonego przez Światową Organizację Zdrowia terminu, kiedy zakażenia wirusem WZW powinny spaść o 90 proc., czyli do 2030 roku. Przez te dziewięć lat na stronie kampanii www.panwatroba.pl będzie można monitorować, jakie działania są podejmowane, by ten cel osiągnąć.

Gośćmi Medexpressu są eksperci i współtwórcy kampanii #CzasNasGoni: Urszula Jaworska, prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, Sebastian Gawlik, koordynator ds. projektów z Fundacji Urszuli Jaworskiej i prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiej Grupy Ekspertów HCV liczba osób dorosłych z przewlekłym zakażeniem HCV w populacji ogólnej w Polsce oszacowana została na 150 tysięcy. Niestety większość osób zakażonych nie wie o swojej chorobie. Brak rozpoznania to dalsza transmisja wirusa oraz progresja choroby i związanych z nią komplikacji u chorych.
78 proc. Polaków nigdy nie wykonało badania w kierunku zakażenia wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) - wynika z badania TNS Polska. Tymczasem aż 81 proc. znalazło się w sytuacji, w której mogło do niego dojść.

Wirusowe zapalenia wątroby typu B i C powodują 1,3 miliona zgonów rocznie - więcej niż HIV/AIDS, gruźlica czy malaria. Łącznie te wirusy powodują dwa na trzy zgony na raka wątroby na całym świecie. Ponad 300 milionów ludzi żyje z WCW, będąc nieświadomymi swojej choroby. Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), która otrzymuje wsparcie ze strony WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Fundacja Urszuli Jaworskiej od lat zabiega o wprowadzenie powszechnego programu badań przesiewowych w kierunku HCV. Ważne, by badania profilaktyczne były zagwarantowane z poziomu lekarza POZ, medycyny pracy i szpitalnych oddziałów ratunkowych. Tylko wtedy uda się dotrzeć do “zaginionych” zakażonych, wyleczyć ich, a dzięki temu przerwać łańcuch zakażeń i dalszą transmisję wirusa. Fundacja dzięki swoim partnerom organizuje własne akcje testowania. W ubiegłym roku objęła nimi pracowników i wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich, obecnie Fundacja testuje funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz prowadzi akcje testowania w przychodniach POZ.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/PanWatroba
https://www.instagram.com/Pan__watroba/
www.panwątroba.pl

Organizator kampanii: Fundacja Urszuli Jaworskiej

Partner główny:

Partner:

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

WZW typu B / WZW C / Fundacja Urszuli Jaworskiej / światowy dzień wirusowego zapalenia wątroby / #CzasNasGoni
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30