Czy 2019 r. będzie przełomowy dla fizjoterapeutów? Czy w końcu wzrosną zarobki?

Jaki był miniony rok dla fizjoterapeutów? O planach i nadziejach na 2019 rok mówi prof. dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Medexpress 2019-01-04 12:18

Rok 2018 był bardzo gorący dla całego sektora usług medycznych: dużo się działo. Dla nas fizjoterapeutów był to również bardzo ważny rok. Wymienię tylko te najważniejsze: w życie wszedł obowiązek rejestracji w Izbie i uzyskania Prawa Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty dla osób chcących wykonywać zawód. Ponadto sukcesem zakończyły się aktywności zmierzające do wprowadzenia Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, np. konkretnymi zapisami z nowelizowanego pod koniec grudnia, tzw. rozporządzenia koszykowego.

Życzyłbym sobie, żeby rok 2019 był przełomowy: Ministerstwo Zdrowia wprowadza bezpośredni dostęp, czyli bez skierowania do fizjoterapii refundowanej, dzięki temu znikają wielomiesięczne kolejki na rehabilitację oraz w POZ i u lekarzy specjalistów…

Fizjoterapeuci zatrudnieni w publicznej ochronie zdrowia lepiej zarabiają…To niestety tylko wizja, która może co najwyżej zacznie się realizować w 2019, ale do jej pełnego wdrożenia potrzeba więcej czasu niż rok.

Mniej życzeniowo, a bardziej realistycznie jestem przekonany, że najbliższy rok będzie równie gorący jak poprzedni. Ten okres w systemie ochrony zdrowia sponsoruje literka „e”: e-dokumentacja, e-recepta, e-skierowania, e-usługi, itd. To duże wyzwania, na które mam wrażenie, uczestnicy systemu wciąż nie są przygotowani. Fizjoterapeuci też będą musieli zmierzyć się z tym tematem. W Krajowej Izbie Fizjoterapeutów toczą się zaawansowane prace nad stworzeniem specjalnej aplikacji do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej. Już wydaliśmy specjalne wytyczne, które mają ułatwić pracę naszym kolegom.

Nieustająco podnosimy kwalifikacje: KIF w tym roku planuje przeszkolić ponad 10 tysięcy fizjoterapeutów.

Dla nas ten rok to również stworzenie kolejnego rejestru: rejestru praktyk fizjoterapeutycznych.

Dla nas ważne tematy to kwestie związane z otwarciem specjalizacji kierunkowych. Są one w faktem w sferze praktycznej, ale rzeczywistość prawna wciąż nie nadąża.

Mam też nadzieję, iż w obliczu problemów kadrowych w służbie zdrowia decydenci znajdą dobry pomysł na wykorzystanie wysokich kompetencji fizjoterapeutów. Bardzo chętnie podpowiemy pewne rozwiązania, które już z powodzeniem funkcjonują na rynku prywatnym oraz w innych krajach. Konieczne jest też urealnienie wycen procedur fizjoterapeutycznych i wynagrodzeń fizjoterapeutów, którzy dziś zarabiają najmniej ze wszystkich zawodów medycznych.

Prof. dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów

PDF

Zobacz także