Walenty Zajdel

Czy darmowe szczepienie przeciw grypie coś zmieni?

Walenty Zajdel

Opublikowano 23 listopada 2021, 08:33

Walenty Zajdel

Opublikowano 23 listopada 2021, 08:33

W poprzednim sezonie grypowym w aptekach zostało sprzedanych około 2 miliony dawek szczepionek. Zapotrzebowanie było większe i dlatego występowały poważne problemy z dostępnością szczepionek. W związku z tym apteki stosowały limity lub listy kolejkowe, ponieważ minister zdrowia wykupił większość dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie i nieodpłatnie przekazał je do szpitali i do przychodni.

W sezonie grypowym 2021/2022 w aptekach będzie dostępnych tylko 1,36 mln dawek, czyli problemy z dostępnością szczepionek będą jeszcze większe. Ponadto z badań sondażowych wynika, że tylko 3,7% pytanych chciałoby zaszczepić się w aptece, dlatego farmaceuci pomimo gotowości i chęci do wykonywania szczepień w aptekach, nie będą mieli kogo zaszczepić.

W celu doprowadzenia do wzrostu poziomu wszczepialności populacji istnieje potrzeba zmiany negatywnego nastawienia społeczeństwa do konieczności szczepień przeciwko grypie. Dlatego należałoby przeprowadzić profesjonalną ogólnopolską kampanię informacyjną, edukacyjną oraz promocyjną podobną do tej, która w Wielkiej Brytanii była prowadzona przez National Health Service (NHS) i przyniosła wymierne efekty.

Szczepienia przeciw COVID-19 są darmowe - pomimo tego coraz mniej osób z nich korzysta.

W 2021 roku do darmowego szczepienia przeciw grypie zostało uprawnionych ponad 3 miliony osób – do 20 listopada br. skorzystało tylko 240 tysięcy, czyli zaledwie 8% uprawnionych.

Wprowadzenie darmowych szczepień przeciw grypie dla wszystkich osób pełnoletnich niewiele zmieni, ponieważ konieczna jest profesjonalna i skuteczna kampania w celu zmiany negatywnego nastawienia społeczeństwa do konieczności szczepienia przeciw grypie.

Prezydent Francji wygłosił doskonałe orędzie na temat koniczności szczepień przeciw COVID-19. Efekt był spektakularny, ponieważ po wygłoszeniu orędzia, we Francji do punktów szczepień ustawiały się kolejki chętnych. Prezydent Polski publicznie zadeklarował, że: „nigdy nie szczepił się przeciwko grypie”. W zakresie szczepień prezydent Francji jest mężem Stanu natomiast prezydent Polski jest mężem Agaty.

mgr farm. Walenty Zajdel

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szcepienia przeciw grypie / grypa / szczepienia / Walenty Zajdel
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30