Czy Narodowemu Funduszowi Zdrowia zabraknie na leczenie raka?

Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2018, 09:24

Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2018, 09:24

Od stycznia wartość nielimitowanych świadczeń udzielanych w trybie hospitalizacji wyniosła 266,5 mln zł. W przypadku wszystkich rodzajów świadczeń w onkologii zaległości tylko na Mazowszu to ponad 190 mln zł. Minister zdrowia podpisuje porozumienia płacowe z kolejnymi grupami zawodowymi, a na leczenie zaczyna brakować pieniędzy. Dzisiaj już wiemy, że ustawa o przeznaczeniu 6 proc. na publiczne finansowanie ochrony zdrowia pójdzie na pokrycie kosztów pensji. Pacjenci tych pieniędzy nie zobaczą - mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia i dodaje – nie zostawimy sytuacji bez odpowiedzi. W przyszłym tygodniu planujemy przedstawić problem Panu Premierowi. Pokażemy, że te liczby przekładają się na dramatyczną sytuację pacjentów. Pieniędzy brakuje m.in. na sfinansowanie leków wprowadzonych ostatnio do refundacji.

System opieki onkologicznej działa w oparciu o finansowanie świadczeń. Znaczna ich część jest nielimitowana, czyli ośrodki mogą zwrócić się do NFZ o pokrycie kosztu wszystkich procedur, również w przypadku, gdy przekraczają one wartość kontraktu zawartego z Funduszem. Podstawowe kategorie to wydatki na leki (w ramach programów lekowych, katalogu chemioterapii) oraz wydatki na pozostałe świadczenia w ramach pakietu onkologicznego oraz poza nim. Z informacji pozyskanych przez Fundację Onkologiczną Alivia wynika, że tylko na Mazowszu od stycznia 2018 r. różnica w koszcie pokrytych i zaraportowanych świadczeń wyniosła ponad 190 mln zł. Pomimo kilku zapytań, dotychczas fundacji nie udało się uzyskać informacji o sytuacji w innych województwach.

Jedynymi danymi, które są dostępne jest zestawienie przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które dotyczy wyłącznie niesfinansowanych świadczeń nielimitowanych udzielanych w trybie hospitalizacji. Ich wartość dla całego kraju przekroczyła 266 mln zł. Najgorzej jest w województwie mazowieckim, śląskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Problem dotyczy również sfinansowania leków, których bardzo potrzebują pacjenci onkologiczni. W ostatnim czasie refundacją objęto wiele terapii, na które czekali chorzy w całym kraju. Jednak ze względu na brak środków konkursy rozpisywane przez Oddziały Wojewódzkie NFZ albo przeciągają się albo ich wartość nie pozwala na pokrycie kosztu ani jednej terapii. Przykładem jest chociażby Małopolska, gdzie nowy program leczenia chłoniaka Hodgkina zakontraktowano w trzech ośrodkach za jeden-dwa punkty, czyli kilka złotych. Ośrodki za takie pieniądze nie kupią potrzebnego leku wartego wiele tysięcy złotych, a od jakiegoś czasu nie mogą przesuwać pieniędzy pomiędzy programami lekowymi, dzięki czemu byłoby łatwiej zażegnać problem. Dzieje się tak pomimo tego, że wszystkie leki na liście refundacyjnej są świadczeniami gwarantowanymi i pacjent ma bezwzględne prawo do ich otrzymania.

Oczekujemy wyjaśnień skąd wzięły się takie problemy i jak zapobiec negatywnym skutkom dla pacjentów. Jednak podpisywanie kolejnych porozumień płacowych o miliardowych skutkach finansowych przez ministra sprawie nie pomaga. Jeżeli z tego powodu zabraknie środków, to będzie świadczyło o wielkiej nieodpowiedzialności rządu - komentuje Bartosz Poliński.

Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński - starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem. Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego - szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić fundusze na leczenie niefinansowane ze środków publicznych: badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, środki opatrunkowe i pokrycie innych kosztów związanych z leczeniem. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl, www.Kolejkoskop.pl i Prostowraka.pl. Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych a także określić optymalne dla siebie leczenie. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie alivia.org.pl, jak i na profilu Alivii na Facebooku. Jeśli chcesz pomóc pacjentom onkologicznym w trudnych zmaganiach z rakiem i polską służbą zdrowia - przekaż swój 1 proc. Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000 358 654.

Źródło: Alivia

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NFZ / Alivia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30