Czy potrzebujemy medycyny personalizowanej?

Medexpress

Opublikowano 09 lutego 2018, 13:09

Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 09 lutego 2018, 13:09

5 marca 2018 r. w Centrum Olimpijskim PKOI w Warszawie odbędzie się III Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej. Organizowane co roku Forum na stałe wpisało się w kalendarz ważnych wydarzeń w obszarze polityki zdrowotnej. Jego celem jest analiza konkretnych zagadnień medycyny personalizowanej z perspektywy poszczególnych uczestników systemu - płatnika, osób zarządzających szpitalami, lekarzy i pacjentów, która posłuży wsparciu procesu zmian legislacyjnych, systemowych i społecznych, koniecznych dla sukcesu tego modelu postępowania w ochronie zdrowia. W jednym miejscu spotkają się osoby zaangażowane w rozwój medycyny personalizowanej nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Program tegorocznego Forum obejmuje blisko dwadzieścia prelekcji oraz dwa panele dyskusyjne, skupione wokół pięciu głównych tematów, którym dedykowane są poszczególne sesje:
* Medycyna Personalizowana w roku 2018 - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?;
* Personalizacja leczenia jako wartość dodana dla pacjentów;
* Teranostyka jako wyzwanie medycyny personalizowanej. Wyzwanie dobrej jakości w diagnostyce;
* Wykorzystanie ekonomii w medycynie personalizowanej;
* Biotechnologia i bioinformatyka w medycynie personalizowanej.

W tegorocznym, III Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej, udział potwierdził i zaszczyci swoją obecnością w charakterze prelegenta, prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. Wydarzenie zostało również objęte Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.

Swoistym novum będzie propozycja udziału w debacie oxfordzkiej, zatytułowanej przewrotnie: „Czy potrzebujemy medycyny personalizowanej?”. W rolę liderów poszczególnych grup wcielą się: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej - lider grupy na NIE oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - lider grupy na TAK.

„Forum jest interdyscyplinarną, wielowymiarową przestrzenią w której krzyżują się punkty widzenia oraz racje pacjentów i lekarzy oraz instytucji rządowych i administracji publicznej” - deklaruje dr n. med. Beata Jagielska, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej - Stowarzyszenia, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego III Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej i zauważa, że „dzięki uniknięciu nieskutecznego sposobu leczenia, medycyna personalizowana poprawia również relacje lekarz-pacjent, ponieważ zwiększa zaufanie chorego do leczącej go osoby. Dodatkowo, jak pokazują najnowsze statystyki, już ponad jedna czwarta wszystkich nowych leków, zatwierdzonych przez FDA, to leki medycyny personalizowanej, a w ciągu najbliższych pięciu lat ich liczba wzrośnie aż o 69 proc.”.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

medycyna personalizowana
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31