Czy powrót do pracy po urlopie musi być straszny?

Medexpress

Opublikowano 02 sierpnia 2021, 10:16

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 02 sierpnia 2021, 10:16

- Na powrót do codzienności po urlopie trzeba przygotować się już przed wyjazdem na wakacje. Warto uporządkować wszystkie sprawy zanim rozpoczniemy wypoczywać, żeby po powrocie nie zostać zasypanym zaległościami. Pamiętajmy, że ucieczka na urlop przed niezałatwionymi sprawami to pewna recepta na ból głowy zaraz po powrocie. To samo dotyczy porządku w domu - chaos pozostawiony w chwili wyjazdu zemści się na nas po powrocie – wyjaśnia psychiatra prof. Robert Pudlo. - W pracy przed wyjazdem należy jasno podzielić zadania i obowiązki. Przekonanie, że nikt nie jest wystarczająco kompetentny, żeby podejmować decyzje w czasie naszej nieobecności wyklucza prawdziwy odpoczynek. Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych – dodaje.

Z psychologicznego punktu widzenia istotne jest, aby poznać siebie i wiedzieć jak wypoczywać i umieć dostosować urlop do zmieniających się potrzeb. Formuła wakacji sprawdzająca się w wieku 25 lat niekoniecznie sprawdzi się po kolejnych 25. - Każdy urlop powinna poprzedzać analiza naszych potrzeb. Czy wypoczywam - czy naprawdę wypoczywam!? zwiedzając kolejne wielkie miasto ze znanymi galeriami? Czy muszę „zaliczyć” kolejny egzotyczny kraj? Czy lubię chodzić po górach, pływać, spacerować po lesie, żeglować? Po jakiej aktywności czuję się wypoczęty? – radzi naukowiec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warto przewidzieć, jak będzie wyglądał powrót. Jeśli w perspektywie mamy męczący, długi lot, korki na autostradzie itp., nie powinniśmy zwlekać z zaplanowaniem powrotu o sensownej godzinie, a może nawet dzień wcześniej, aby pierwszy dzień w pracy rozpocząć z dobrą energią, a nie stresem spowodowanym brakiem snu.

- Wakacje to czas na zmianę nawyków lub wyrobienie nowych - oczywiście nie wszystkich, bo to się nie uda - ale może jednego np. rzucenie palenia, poranna gimnastyka itp. Po powrocie warto jak najdłużej kontynuować rozpoczęty na wakacjach obyczaj - im dłużej, tym lepiej – tłumaczy prof. Robert Pudlo.

Nie zapominajmy, że na wakacjach powinniśmy znaleźć chwilę czasu na przemyślenia. Warto przeanalizować z jakich zajęć zrezygnować, żeby życie było lepsze jeśli w ciągu roku, żeby nie brakło nam czasu dla siebie. Można także zaplanować „przedłużacze wakacji”, pomysły na jakiś letni weekend, albo wycieczkę w wolne popołudnie - to zmniejsza poczucie straty po zakończeniu urlopu.

Pamiętajmy, że żadna porada i żadna strategia nie pomoże, jeśli pracy jest zbyt wiele, a wypoczynku zbyt mało.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Śląski Uniwersytet Medyczny / praca / odpoczynek / Robert Pudlo
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31