Czy powstanie oddzielna grupa limitowa leków dla dzieci po przeszczepie?

Fot. Thinkstock/Getty Images
- Wystarczy stworzyć oddzielną grupę limitową dla dzieci po przeszczepach, aby cena leku spadła z kwoty 775 zł do 3,20 zł - powiedział w rozmowie z medexpress.pl były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Medexpress 2017-12-06 18:14

- Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powinien jak najszybciej podjąć decyzję o stworzeniu oddzielnej grupy limitowej leków dla dzieci po przeszczepach - powiedział Arłukowicz.

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia na temat przeprowadzenia w ostatnich miesiącach podwyżek cen leków dla pacjentów po przeszczepach.

Obecnie z dostępności walgancyklowiru w postaci syropu do stosowania u dzieci w profilaktyce po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie korzysta około 1500 małych pacjentów. W przypadku walgancyklowiru cena w ciągu ostatnich lat cena drastycznie wzrosła z 3,20 zł do 775 zł.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech, na pytanie medexpress.pl, czy powstanie oddzielna grupa limitowa dla dzieci po przeszczepie powiedział, że są pewne zasady związane z tworzeniem odrębnych grup limitowych, które uniemożliwiają ich wdrożenie - Jeśli mechanizm miałby dotyczyć rozdzielenia grupy limitowej z wyodrębnieniem preparatu dla dzieci, to ten mechanizm powinien dotyczyć wszystkich grup limitowych. Wtedy pojawia się pytanie, czy ustawa refundacyjna nie starci sensu - wyjaśnił.

PDF

Zobacz także