Czy pracodawcy będą mogli zweryfikować szczepienia pracowników? Odpowiada szef KPRM

Medexpress 2021-07-29 09:09

W czwartek gościem Programu1 Polskiego Radia był szef KPRM Michał Dworczyk. Opowiedział o walce z pandemią.

- Możemy się liczyć z tym, że przepisy wprowadzane w trakcie ew. IV fali będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony lub ma negatywny wynik testu na COVID-19 - powiedział Dworczyk.

Na pytanie, czy rząd planuje wprowadzić rozwiązania, które pozwolą pracodawcom weryfikować szczepienia swoich pracowników, szef KPRM odpowiedział, że takie pomysły zgłosili pracodawcy.

- Różnego rodzaju analizy są prowadzone, w związku z tym, że w Polsce widzimy spowolnienie tempa rejestracji na szczepienia, a w konsekwencji analizujemy możliwości wzmocnienia różnego rodzaju zachęt, czy stworzenia możliwości do poprawienia dynamiki zapisów na szczepienia - wyjaśnił.

Szef KPRM zapytany, czy takie rozwiązanie będzie zgodne z konstytucją, która zakazuje dyskryminacji w życiu społecznym, odpowiedział, że wszystkie przepisy muszą być zgodne z konstytucją i nie można tworzyć prawa, które by konstytucję naruszało".

- Jeżeli prowadzone są analizy, to dotyczą one również tego, by wpisywać się w obowiązującą konstytucję - powiedział Dworczyk.

Źródło: Polskie Radio

PDF

Zobacz także