Czy Unia Europejska wesprze produkcję substancji farmaceutycznych w krajach członkowskich?

Medexpress

Opublikowano 13 lipca 2022, 09:46

179256068
Medexpress

Opublikowano 13 lipca 2022, 09:46


Przedstawiciele Komisji Europejskiej i europosłowie zobowiązani są odnieść się do przedstawionego w petycji problemu i przeprowadzić dyskusję na ten temat. Mogą też zaproponować własne propozycje rozwiązań. - Liczymy, że efektem posiedzenia będzie wypracowanie konkretnych działań do dalszej realizacji przez Komisję Europejską – mówi Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.

W złożonej petycji Krajowi Producenci Leków wskazali, że uzależnienie produkcji farmaceutycznej w UE od dostaw kluczowych substancji do wytwarzania leków spoza naszego kontynentu, długie łańcuchy ich dostaw oraz utrata kompetencji ich fabrykacji na terenie Europy – zagrażają bezpieczeństwu europejskich pacjentów. Dziś 80% substancji do produkcji leków wykorzystywanych w Europie pochodzi z Azji. Tymczasem do połowy lat 90. Europa i USA dostarczały 90 proc. stosowanych na świecie substancji do wytwarzania leków.

W petycji Krajowi Producenci Leków zaproponowali wprowadzenie rozwiązań mających przywrócić ich produkcję w UE w skali niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa Europy. Wyższe koszty pracy i konieczność spełniania rygorystycznych norm ochrony środowiska w Europie sprawiają, że produkcja substancji farmaceutycznych na terenie UE jest dziś nieopłacalna.

- Chodzi o to, aby system wsparcia rekompensował wyższe koszty wytwarzania i umożliwił producentom z UE konkurowanie z azjatyckimi produktami - mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków (PZPPF).

Krajowi Producenci Leków wskazali w petycji, że rozwiązaniem mogłyby być działania podobne do wdrażanych w celu wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników zakładające przyciąganie inwestycji i zwiększanie zdolności produkcyjnych, a także ich testowanie i montaż w zintegrowanych zakładach oraz unijnych fabrykach. Inny kierunek to ustanowienie systemu dopłat do produkcji substancji farmaceutycznych na wzór dopłat bezpośrednich do produkcji rolnej.

Źródło: PZPPF

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Krajowi Producenci Leków / Krzysztof Kopeć / Unia Europejska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30