Czy zabraknie krwi? Spada liczba dawców

krew
Fot. Thinkstock/Getty Images
W związku z epidemią koronawirusa zmniejszyła się liczba krwiodawców.
Medexpress 2020-03-20 14:25

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują do honorowych dawców krwi, by mimo wyjątkowej sytuacji oddawali krew:

„Wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów każdego dnia zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona.

Zgłaszajcie się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo krew jest teraz bardzo potrzebna.

To czas mądrych wyborów i decyzji. Dlatego oddaj krew i przyłącz się do tych, którzy w tym trudnym czasie pozostają na służbie człowiekowi.
Niech ”łączy nas krew, która ratuje życie”.

Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Czekamy na Was w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce."


W ostatnim czasie liczba krwiodawców zmniejszyła się o 30-50 proc. RCKiK korzystają na razie z zapasów krwi. Mogą też liczyć na pomoc żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddają krew.

Źródło: NCK/RCKiK

PDF

Zobacz także