Czy ze sklepów i stacji benzynowych znikną leki OTC?

Alicja Dusza

Opublikowano 23 czerwca 2016, 09:50

Medicament Fot. Thinkstock/Getty Images
Alicja Dusza

Opublikowano 23 czerwca 2016, 09:50

W siedzibie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców odbyło się seminarium eksperckie dotyczące miejsca pacjenta w kontekście propozycji zmian w sektorze aptecznym. Udziału w panelu dyskusyjnym odmówił wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Od ponad roku samorząd aptekarski działa na rzecz ograniczenia dostępu do leków bez recepty (OTC) poza aptekami. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że wdrożenie tych postulatów forsowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską oznaczałoby to de facto zamknięcie tego rynku.Spotkanie zorganizowano w odpowiedzi na bezradność konsumentów i przedsiębiorców których wykluczono z dyskusji prowadzonej w tej sprawie na linii Ministerstwo Zdrowia – Naczelna Izba Aptekarska.

- Dane z Raportu „Leki bez recepty” przeprowadzonego przez Federację Konsumentów dowodzą, że nie ma obawy co do sprzedaży leków bez recepty w innych miejscach niż apteka - argumentuje Olesia Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że na wdrożeniu takich przepisów stracą polscy konsumenci i przedsiębiorcy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, podkreśla, że ograniczenia te mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia Polaków mieszkających poza miastami.

- Odgórne, niczym nieuzasadnione zakazy urzędników niczego nie zmienią. Dziwi mnie ta absurdalna dyskusja, w którą daliśmy się wmanewrować. Zapomniano, w tym wszystkim, o zdrowym rozsądku – czy i w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia chce powtórzyć kazus z zakazem sprzedaży drożdżówek w szkołach, z którego szybko się wycofało? – stawia pytanie prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Od lat aptekarze walczą o to, by wprowadzić zakaz sprzedaży leków poza aptekami. Ich zdaniem dzięki temu Polacy nie będą nadużywali leków.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leki OTC / OTC
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31