Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Kierunek uśmiech

Darmowa stomatologia w Czechach dla niepełnosprawnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 października 2017 11:34

Darmowa stomatologia w Czechach dla niepełnosprawnych - Obrazek nagłówka
fot:dentator
Niepełnosprawni Polacy od niedawna mogą leczyć nieodpłatnie zęby w Czechach. Za ich wizyty płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czeskie kliniki od kilku lat kuszą Polaków.  Dzięki obowiązującej od 4 lat dyrektywie transgranicznej możemy liczyć na refundowane przez NFZ leczenie np. zaćmy. Od kilku miesięcy taką możliwość mają także niepełnosprawni chcący leczyć zęby. W Ostrawie działa już pierwsza za południową granicą specjalnie przystosowana klinika, lecząca wyłącznie osoby z niesprawnościami. Jak dotąd placówka przyjęła blisko 500 pacjentów m.in. niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.  Niedawno ośrodek zainicjował projekt „Kierunek: Uśmiech”, który ma dodatkowo ułatwić dostęp do leczenia.

Z leczenia w Ostrawie mogą skorzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.  Klinika nie tworzy obostrzeń dotyczących np. typu niesprawności. Oznacza to, że leczyć może się w Czechach zarówno osoba niepełnosprawna intelektualnie, ruchowo, jak również osoba chora psychiczne.  Żeby zorganizować wizytę, w pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty – dowód osobisty lub paszport oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał lub odpis notarialny), a następnie skontaktować się z Polskim Instytutem Zdrowia.

Pacjent nie musi najpierw wykładać pieniędzy za wizytę, a później ubiegać się o ich zwrot, trwający nawet 60 dni.  To instytut wstępnie płaci gabinetowi za leczenie, a następnie sam ubiega się o zwrot w NFZ. Jest to rozwiązanie w pełni legalne, które znosi barierę finansową, która wielu osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza mniej zamożnym, uniemożliwiałaby leczenie.  Jedynym kosztem, jaki ponosi pacjent, jest koszt dojazdu do Ostrawy.

Na leczenie w Czechach można zgłaszać się indywidualnie poprzez stronę kierunekusmiech.pl

Może to także w imieniu pacjenta zrobić instytucja opiekuńcza lub Zakład Pracy Chronionej. Wówczas możliwe jest przeprowadzenie leczenia indywidualnego lub leczenia większej grupy podopiecznych lub pracowników.  Na leczenie grupowe mogą kierować m.in.  Domy Opieki Społecznej, Domy Pomocy Społecznej, MOPS-y, Kluby Integracji Społecznych, fundacje, Środowiskowe Domy Pomocy, Centra Integracji Społecznej oraz Zakłady pracy Chronionej.

źródło: materiały prasowe


 

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także