DEBATA: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV – ostatnia szansa na realizację?

Medexpress

Opublikowano 08 marca 2022, 12:00

Medexpress

Opublikowano 08 marca 2022, 12:00

W debacie wzięli udział: prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, dr hab. n. med. Ewa Kalinka, kierownik Kliniki Onkologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Małgorzata Bogusz, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.

 • Narodowa Strategia Onkologiczna dokument zaakceptowany w 2021 r. podkreśla wagę szczepień przeciw HPV daje gwarancje, że system szczepień zostanie wprowadzony w życie.
 • Fundusz Medyczny został przeznaczony do działań w zakresie ochrony zdrowia z czego na zdrowie publiczne przyznano 2 mld złotych. Działania w zakresie HPV to jeden z priorytetów Funduszu. Firmy farmaceutyczne są gotowe do zapewnienia dostaw szczepionek.
 • Całe środowisko medyczne, lekarze pediatrzy, rodzinni oraz ginekolodzy są zaangażowani organizacyjnie, aby ten proces doprowadzić do etapu, który będzie sprawnie funkcjonował. Szczepienia nie powinny obciążać domowego budżetu. Jeśli szczepienia będą bezpłatne to zwiększy to ich skuteczność.
 • Europejski Plan Walki z Rakiem (Europe’s Beating Cancer Plan) to od lat 90. największa inicjatywa, który wskazuje kierunki dla wszystkich krajów UE pod kątem właściwej profilaktyki oraz leczenia chorób onkologicznych.
 • Komitet Ekonomiczno-Społeczny to traktatowe ciało doradcze w Unii Europejskiej. Główne zadania, które stoją przed KE to profilaktyka oraz cel zaszczepienia 90% dziewcząt w UE do 2030 r. przeciwko HPV oraz znaczne zwiększenie szczepienia chłopców.
 • Polska jest na ostatnim miejscu w Europie pod kątem wprowadzenia szczepień przeciw HPV. Mimo wielu zapewnień nadal nie możemy doczekać się powszechnego programu szczepień przeciw HPV. Obowiązujący Program Szczepień Ochronnych zalicza szczepienie przeciw HPV do zalecanych, a nie obowiązkowych, co z punktu widzenia europejskiej legislacji powinno być przedmiotem dyskusji. Wizja UE – to wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw HPV we wszystkich krajach członkowskich UE.
 • Wysoka cena częściowo refundowanej szczepionki przeciw HPV nie podniesie znacząco wyszczepialności. Dane europejskie pokazują, że refundacja nie rozwiąże problemu chorób HPV zależnych.
 • Jeśli szczepienie przeciw HPV będzie ujęte w programie szczepień ochronnych oraz szczepień obowiązkowych to wyszczepialność będzie bardzo wysoka.
 • Edukacja w zakresie świadomości nt. HPV jest kluczowa.
 • Zachorowalność na raka szyjki macicy od lat w Polsce nie spada. Choroby HPV- zależne to ogromny wachlarz chorób, to m.in. rak odbytu, prącia oraz z okolicy głowy i szyi, czyli rak gardła, krtani lub przełyku.
 • Profilaktyka chorób onkologicznych w Polsce nie jest na wysokim poziomie. W Polsce choroby stref intymnych, choroby ginekologiczne, onkologiczne nadal należą do tematów tabu. Nie posiadamy umiejętności zachęcania do szczepień.
 • Edukacja w obszarze HPV powinna mieć charakter czteromodułowy. Powinna mieć miejsce ogólnopolska akcja kierowana do całego społeczeństwa, do lekarzy oraz całych zespołów POZ, rodziców, a także do beneficjentów tego programu, tj. nastolatek oraz chłopców.
 • Należy wykorzystać wszystkie możliwości komunikacji, w tym media społecznościowe. Wiedzę nt. chorób stref intymnych należy przedstawiać w umiejętny sposób.

Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/

Znajdź nas:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

profilaktyka / debata / HPV / szczepienie / rakszyjkimacicy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28