Depresja u partnera przyczyną przewlekłego bólu?

Fot. Thinkstock/Getty Images
Choć przewlekły ból rozpoznawany jest rocznie u co dziesiątej osoby dorosłej, do tej pory naukowcy nie ustalili pełnej listy czynników ryzyka jego wystąpienia. Szczególnie interesujące wydają się badania związku pomiędzy bólem a depresją.
Tomasz Kobosz 2016-08-17 21:55

Wyniki wielu poprzednich badań wskazują na predyspozycje genetyczne, jako na jeden z ważniejszych czynników ryzyka bólu przewlekłego. Wskaźnik odziedziczalności (ang. heritability) tej dolegliwości oszacowano na ok. 30 procent. Podobnie jest w przypadku depresji. W przypadku „dużej depresji” odziedziczalność, wg jednego z badań, wynosi nawet ok. 37 proc. W niczym nie umniejsza to jednak roli środowiskowych czynników ryzyka.

Brytyjscy naukowcy z University of Edinburgh przeanalizowali dane 100 tys. osób pochodzące z rejestrów Generation Scotland oraz UK Biobank. Odkryli ciekawą zależność – partnerzy osób chorujących a depresję częściej cierpiały z powodu przewlekłego bólu, jednak dotyczyło to tylko osób o określonym zestawie genów. Wskaźnik odziedziczalności przewlekłego bólu wyniósł 38,4 proc., jednak posiadanie partnera z depresją zwiększało ryzyko o kolejne 18,7 procent.

Wyniki badania sugerują, że zbiory czynników ryzyka depresji i bólu przewlekłego mogą mieć znaczącą część wspólną. Dokładniejsze ich poznanie umożliwi być może opracowanie nowych, skuteczniejszych terapii.

– Mamy też nadzieję, że nasze badania skłonią ludzi do refleksji nad związkiem pomiędzy depresją a bólem oraz nad tym, czy zaburzenia psychiczne i choroby somatyczne nie są powiązane ze sobą znacznie bardziej, niż się dziś wydaje.

Źródła: PLOS Medicine / MNT

PDF

Zobacz także