Diagności laboratoryjni: cywilizowane próby dialogu z Ministerstwem nie przynoszą efektów

Medexpress

Opublikowano 22 maja 2017, 09:07

ThinkstockPhotos-184180796
Medexpress

Opublikowano 22 maja 2017, 09:07

W marcu, na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że zatrzyma proces wyprowadzania laboratoriów diagnostycznych ze szpitali, co miało nastąpić przy okazji wdrożenia „sieci szpitali”. Jednak w ustawie o sieci szpitali ani w rozporządzeniach nie znalazły się zapisy, o które zabiegali diagności.

Do prezesa PiS trafiło pismo z dnia 20 kwietnia 2017 roku, w którym Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że nie zamierza spełnić postulatów środowiska diagnostów laboratoryjnych.

"Niestety po raz kolejny przekonaliśmy się, że cywilizowane metody i próby dialogu z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą efektów. W projekcie rozporządzenia, w którym resort reguluje kwestie wymogów dla placówek, które znajdą się w sieci szpitali, nie ma ani jednego słowa na temat diagnostyki laboratoryjnej i powrotu laboratoriów diagnostycznych do struktur szpitali" - żalą się diagności laboratoryjni.

Ich zdaniem ucierpią na tym pacjenci, często nieświadomi tego, jak ważne w procesie leczenia jest szybkie i prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych. Gwarantują to tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednia liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali. Tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami, bez której nie może być mowy o odpowiedzialnym i skutecznym leczeniu pacjentów.

"Jesteśmy rozczarowani zmianą decyzji resortu zdrowia w sprawie przyszłości diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. Na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, Pan Minister Radziwiłł złożył deklarację, nie tylko nam – diagnostom, ale przede wszystkim polskim pacjentom, którzy powinni mieć pewność w czyje ręce powierzają swoje zdrowie i życie. Teraz takiej pewności nie ma" - przypominają diagności. I wnioskują, że środowisko diagnostów laboratoryjnych jest traktowane przez rząd lekceważąco tylko dlatego, że do tej pory ani razu nie zagrożono protestem?
Źródło: KIDL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

diagności laboratoryjni / kidl
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31