Elżbieta Puacz:

Diagnosta laboratoryjny powinien zarabiać tyle samo co lekarz

Medexpress

Opublikowano 29 pazdziernika 2018, 15:03

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 29 pazdziernika 2018, 15:03

Martyna Chmielewska: Jak Pani ocenia piątkowe spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko?

Elżbieta Puacz: Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Minister zdrowia wie, iż grupa diagnostów laboratoryjnych ma jedno z najniższych uposażeń i chciałby to zmienić. Obecnie nie ma dokładnych danych o wynagrodzeniach diagnostów laboratoryjnych w poszczególnych jednostkach. Zgodnie z ustawą lipcową wreszcie może uzyskiwać takie dane. Do końca grudnia powinna zostać wykonana analiza wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych.

M.Ch.: Rozumiem, że minister zdrowia chce do końca grudnia zebrać dane, aby zaplanować podwyżki dla grup najniżej uposażonych w ochronie zdrowia...

E.P.: Minister zdrowia chce do końca grudnia zebrać wszystkie dane, aby na początku roku zaplanować podwyżki dla grup najniżej uposażonych w ochronie zdrowia. Jesteśmy zadowoleni, że jest „zielone światło” dla nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Ministerstwo zapewniło, że do końca listopada przedstawi projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej.

M.Ch.: Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają trzech tysięcy brutto. Z tego powodu 50 proc. absolwentów analityki medycznej nie chce podejmować pracy w tym zawodzie. Ile Pani zdaniem powinien zarabiać diagnosta laboratoryjny?

E.P.: Jako grupa zawodowa uważamy, że diagnosta laboratoryjny powinien mieć identyczne wynagrodzenie jak lekarze. Obecnie diagnosta z tytułem specjalisty ma niższe wynagrodzenie niż rezydenci. Chciałabym zaznaczyć, że diagności uczą rezydentów, którzy przychodzą do nich na różne kursy, staże. Wynika zatem, że uczniowie więcej zarabiają niż nauczyciel z doświadczeniem. To dziwna sytuacja.

M.Ch.: Czy diagności laboratoryjni mają dyżury medyczne?

E.P.: Diagności nie mają dyżurów medycznych, więc nie mogą sobie zarobić dodatkowych pieniędzy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Elżbieta Puacz / Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30