Dlaczego na Pomorzu pacjenci chorzy na SM tak długo muszą czekać na leczenie?

wózek inwalidzki
Fot. Thinkstock/Getty Images
14 marca w Gdańsku odbędzie się debata pt. „Racjonalizacja terapeutyczna i ekonomiczna kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na SM. Wypracowanie planu dla województwa pomorskiego”.
Medexpress 2017-03-09 13:22

W gdańskim ratuszu przy ulicy Długiej odbędzie się debata dotycząca leczenia SM: „Racjonalizacja terapeutyczna i ekonomiczna kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na SM. Wypracowanie planu dla województwa pomorskiego”.

Jak mówi Tomasz Połeć z Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Pomorze jest swoistą czarną plamą jeżeli chodzi o leczenie SM.

- Będziemy rozmawiali przede wszystkim o problemach, które na bieżąco są dla chorych najbardziej dotkliwe. Kolejna rzecz to dostępność do leczenia, która, szczerze mówiąc, nie jest najlepsza. Pomorskie to drugie od końca województwo, jeśli chodzi o liczbę oczekujących na wprowadzenie do terapii - powiedział Tomasz Połeć.

Pacjenci czekają również na refundację leków, które mogą zahamować rozwój choroby. - Czekamy na rejestrację leków, które są w trakcie rejestracji, a mogą być bardzo pomocne dla części chorych. Dziwi nas, że lek alemtuzumab nie jest jeszcze wprowadzony do refundacji, bo to lek dla grupy 200 pacjentów w Polsce - powiedział Połeć.

Na konferencję zapraszają: konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii, prof. Jarosław Sławek, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Grupa Twardziele.

PDF

Zobacz także