Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 28 czerwca 2014 07:00

Jak chronić się przed kleszczami i komarami? - Obrazek nagłówka
O tym, jak chronić się przed komarami i kleszczami, jakie objawy po ugryzieniach owadów powinny nas zaniepokoić, mówi nam lek. med. Dariusz Starczewski z MML Centrum Medyczne.

O tym, jak chronić się przed komarami i kleszczami, jakie objawy po ugryzieniach owadów powinny nas zaniepokoić, mówi nam lek. med. Dariusz Starczewski z MML Centrum Medyczne.

Łagodna zima to więcej kleszczy i komarów. Jak się przed nimi chronić?

Zima była dość łagodna, ale nawet po dość łagodnych zimach byłem pogryziony przez komary. Od owadów należy chronić się za pomocą środków zawierających repelenty, czyli substancje, które będą je odstraszać. To takie środki, które czynią nas „niewidzialnymi” dla owadów i odstraszają je. Substancje chemiczne i naturalne faktycznie działają, dzięki temu możemy letnie wieczory spędzić w miłym miejscu i towarzystwie bez dodatkowych towarzyszy.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Odczyn po ugryzieniu owada jest zawsze. U niektórych osób odczyn jest mały, bo na szczęście ich organizm „nie zauważa” owada. Niestety, u większości z nas tworzą się pojedyncze bąble i obrzęki (to jest zupełnie normalne), które często znikają po zastosowaniu domowych sposobów. Jeżeli natomiast w obrzęku pojawi się płyn lub zauważymy zlewające się bąble, radzę odwiedzić lekarza. Jeśli bąble są podbiegnięte płynem, a naskórek się oddzieli, to na pewno dojdzie do wtórnego zakażenia. Wtedy może dojść do ropnych powikłań, więc wizyta u lekarza jest konieczna. Trzeba pamiętać, że jeśli taka sytuacja dotyczy dzieci, oczywiście nie mówię o ugryzieniu przez jednego komara, lepiej „dmuchając na zimne” , udać się z dzieckiem do lekarza,  nie czekając, aż zacznie gorączkować czy mieć inne objawy.

Jakie choroby przenoszą kleszcze i komary?

Na szczęście komary u nas nie przenoszą chorób. Aczkolwiek należy pamiętać, że malaria zbliża się do nas wielkimi krokami z powodu zmian klimatycznych. Miejmy to w pamięci, tym bardziej że dużo podróżujemy po całym świecie i niebawem nasze komary pewnie też będą mogły taką chorobę przenosić. Z kleszczami natomiast wiążą się dwie główne choroby: borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku odkleszczowego zapalenia mózgu mamy możliwość zrobić profilaktykę, ponieważ istnieje szczepionka. Jeśli chodzi o boreliozę to, niestety, nie ma jeszcze profilaktyki,  jest tylko możliwość leczenia. 

Czytaj także: Pacjenci pytają, Ministerstwo odpowiada

Podobne artykuły

iStock-1130880428
23 kwietnia 2024
416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
23 kwietnia 2024
Sutkowski-dowcipy-WnJaw
#WyszłoNaJaw

Trzy dowcipy, które nie śmieszą lekarzy

23 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.